czwartek, 13 kwietnia 2023 11:20

Gdy maluch został ranny, nie czekali na karetkę, ale ruszyli radiowozem do szpitala. Wójt nagrodził dzielnych policjantów

Autor Marzena Gitler
Gdy maluch został ranny, nie czekali na karetkę, ale ruszyli radiowozem do szpitala. Wójt nagrodził dzielnych policjantów

Podziękowanie oraz medale Gminy Gdów otrzymali asp. szt. Adam Knapik i nadkom. Krzysztof Mistarz. Obaj policjanci ruszyli na ratunek siedmiomiesięcznemu dziecku i zawieźli je radiowozem na sygnale do szpitala w Krakowie.

Dramatyczna sytuacja wydarzyła się pod koniec ubiegłego roku w Książnicach, w gminie Gdów. W jednym z domów obrażeń doznało siedmiomiesięczne dziecko. Konieczna była natychmiastowa pomoc. Domownicy zadzwonili na 112. Do ksiąznic ruszyła karetka, ale szybciej na miejscu byli policjanci z gdowskiego posterunku, którzy też dostali powiadomienie o nieszczęśliwym wypadku. Gdy stan dziecka z każdą minuta się pogarszał a karetka wciąż była w drodze mundurowi zabrali malucha do radiowozu i ruszyli na sygnale do Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Tam niemowlak uzyskał natychmiastową pomoc. Decyzja o transporcie radiowozem ocaliła życie dziecka.

12 kwietnia obaj policjanci za swoją postawę zostali uhonorowani przez wójta Zbigniewa Wojasa. Otrzymali podziękowania i medale Gminy Gdów. Gratulacje i podziękowania złożyli im też zastępca wójta Grzegorz Piętak oraz Komendant Powiatowy Policji w Wieliczce mł. insp. Mirosław Strach.

Warto podkreślić, iż asp. szt. Adam Knapik w  2001 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Pana Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność. Odznaczenie otrzymał za ratowanie z narażeniem życia kobiety, która tonęła w Rabie.

fot. Fb. Gmina Gdów

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka