wtorek, 29 grudnia 2020 09:38

Gdzie sprawdzić samochód po VINie?

Autor Artykuł sponsorowany
Gdzie sprawdzić samochód po VINie?

Sprawdzenie samochodu używanego po numerze VIN to obecnie coraz bardziej popularna praktyka. Dzięki takiemu rozkodowaniu poznajemy dokładniej historię danego pojazdu, detale dotyczące przebytych wypadków czy w końcu prawdziwe, zarejestrowane wartości przejechanych przez pojazd kilometrów. Czy jednak każde miejsce jest naprawdę dobre, by sprawić w nim numer VIN?

Numer VIN - co to jest?

Numer VIN to po prostu Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacyjny danego pojazdu. Każdy samochód ma swój indywidualny i unikalny numer VIN, dzięki temu, jeżeli go rozkodujemy, zdobędziemy informacje o tym, konkretnym modelu samochodu, co jest kluczowe, gdy zastanawiamy się nad jego kupnem.

Historia pojazdu po VIN

Gdzie znajduje się numer VIN w samochodzie?

W różnych modelach różnych marek numer VIN był nabijany w różnych miejscach, stąd trudno podać jedno, które będzie uniwersalne dla absolutnie każdego samochodu. Jednym z miejsc, gdzie warto go szukać, są okolice silnika, jednak najprostszą metodą jest sprawdzenie w internecie, gdzie dany model samochodu ma nabity numer VIN. Jednocześnie, każdy samochód ma wbity swój numer VIN do dowodu rejestracyjnego, i tam też powinniśmy go szukać.

Czemu sprawdzenie numeru VIN jest takie ważne?

Sprawdzenie numeru VIN jest ważne, ponieważ rozkodowanie go informuje nas o bardzo wielu detalach danego pojazdu. Dzięki temu zostaniemy poinformowani o historii pojazdu, przebytych wypadkach, szkodzie całkowitej, o tym, czy samochód był kradziony, jakie ma podstawowe wyposażenie czy w końcu o tym, ile przejechał do tej pory kilometrów. W praktyce numer VIN pozwala nam zweryfikować, czy sprzedający informuje nas o prawdziwych faktach, związanych z bezkolizyjnością danego pojazdu, dzięki VIN sprawdzimy też, czy samochód miał cofany licznik, czy też nie – jest to bardzo popularna praktyka, zwłaszcza w kontekście samochodów sprowadzonych do Polski z zagranicy.

Czy każde miejsce jest dobre do sprawdzenia numeru VIN?

Niestety nie. Chociaż sprawdzenie numeru VIN dostępne jest na wielu stronach i portalach, różnią się one od siebie, chociaż nie informują one o tym użytkowników. Oczywiście dla wielu z nas najważniejsza jest cena. W tym przypadku na pewno dobrym wyborem okaże się wybór strony Historiaszkod.pl. To właśnie tutaj uda nam się sprawdzić numer VIN zupełnie za darmo. W taki sposób dostaniemy o samochodzie podstawowe informacje, jednak dla wielu osób okazują się one wystarczające. Jedną z nich jest np. to, czy samochód przechodził jakieś wypadki, czy też nie – taka informacja, uzyskana za darmo, potrafi zweryfikować, czy sprzedający nie okłamuje nas, mówiąc, ze samochód jest bezwypadkowy.

Jeżeli jednak chcemy uzyskać więcej informacji, w tym o tym, jakie dokładnie był to wypadek, gdzie i kiedy się zdarzył, czy jaka była jego całkowita szkoda, będziemy musieli wnieść skromną opłatę. Jeżeli więc interesują nas samochody powypadkowe, ale tylko te po małych wypadkach, wtedy możemy informacje od sprzedającego zweryfikować, sprawdzać dokładniej informacje zakodowywane pod numerem VIN danego pojazdu.

Numer VIN a bazy, z których korzysta dany portal

To kolejna różnica, która znacząco wpływa na to, jakie informacje uzyskamy. Poszczególne strony i portale mogą korzystać z różnych baz, które nie tylko mogą być w różnym czasie aktualizowane, ale również dotyczyć różnych części świata, co jest kluczowe w przypadku samochodów sprowadzanych.

Historiaszkod.pl korzysta z najlepszych, dostępnych na rynku baz – dzięki temu są one nie tylko najbardziej aktualne, jak to tylko możliwe, ale również zawierają dane nie tylko z Polski, ale również Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu nawet jeżeli sprowadzamy samochód, będziemy o nim wiedzieć naprawdę dużo. To istotne, bo to właśnie najczęściej samochody z zagraniczny mają sfałszowaną historię oraz cofane liczniki, nawet o setki tysięcy kilometrów.

W przypadku samochodów z USA panuje przekonanie, że te, które trafiają do Polski, bardzo często są samochodami powypadkowymi, dlatego tym bardziej warto dowiedzieć się o nich więcej. Zazwyczaj nie są to również samochody tanie, tym bardziej warto więc zainwestować niewielką kwotę, by poznać prawdziwą historię danego samochodu.

Czy sprzedający musi podawać numer VIN?

Teoretycznie nie, jednak sprawdzanie numerów VIN jest obecnie tak popularne, że bardzo wielu kierowców publikując ogłoszenie, podaje nam w nim już numer VIN. Największe portale, na których wystawia się ogłoszenia o sprzedaży samochodu, mają nawet opcję wyszukiwania tylko takich ofert, które zawierają numer VIN – to bardzo pomocne. Nie każdy sprzedający informuje jednak o numerze VIN w swoim ogłoszeniu. W takim przypadku warto do niego zadzwonić lub napisać, i numer VIN uzyskać – w końcu numer VIN powinno się sprawdzić i rozkodować jeszcze przed oględzinami. Wynika to z tego, że historia pojazdu może sprawić, że nie będziemy nim zainteresowani lub numer VIN poinformuje nas o faktach, o które powinniśmy dopytać sprzedającego.

Jeżeli jednak sprzedający nie będzie chciał podać nam numeru VIN, pomimo naszej prośby, zachęcamy do zrezygnowania z chęci zakupu takiego pojazdu – często wynika to ze świadomości sprzedającego, że numer VIN poinformuje nas o faktach, które sprawią, że i tak nie będziemy chcieli kupić tego samochodu w takiej cenie, jaką proponuje sprzedający.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje