Bielsko-Biała, Bystra, Czechowice-Dziedzice, Kozy, Meszna, Rybarzowice, Szczyrk

Bielskie bajki w natarciu Wyróżniony

Bielskie bajki w natarciu

Bielskie bajki rysunkowe rozsławiły miasto. Teraz zrobią to po raz kolejny. W Bielsku-Białej powstanie Interaktywne Centrum Bajki i Animacji. W planach jest też trasa turystyczna „Szlakiem bielskich bajek”.

Rusza budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji „Świat Bajki” w Bielsku-Białej powstanie przy Studiu Filmów Rysunkowych i będzie jedną z największych atrakcji w mieście.

W istniejącym od 1947 roku SFR powstały takie hity, powtarzane w telewizji do dzisiaj, jak: bajki o przygodach psa Reksa, Bolka i Lolka, czy wyprawie Smoka Wawelskiego w poszukiwaniu Profesora Baltazara Gąbki. To zatem doskonałe miejsce, by edukować w kwestii filmów rysunkowych.

Inwestycja będzie realizowana etapami. Najpierw zmodernizowany zostanie istniejący budynek przy ul. Cieszyńskiej 24 – pochodząca z 1888 roku willa Juliusza Rotha, która od połowy XX wieku jest siedzibą SFR w Bielsku-Białej. Zostanie on przystosowany do umieszczenia w nim nowoczesnej ekspozycji. Dotację na ten cel przekaże Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zabezpieczone zostało już 3,5 mln zł.

Studio Filmów Rysunkowych ogłosiło przetarg na wykonanie robót budowlano-instalacyjnych, obejmujących modernizację i przystosowanie do wymogów nowoczesnej ekspozycji budynku zabytkowej Willi Rotha. Oferty można składać do 14 maja.

Ponadto jeszcze w tym roku ruszą prace związane z kolejnym etapem projektu, czyli budową drugiego budynku, który z willą Rotha będzie połączony szklaną przewiązką. SFR będzie zabiegać o środki na ten cel (w kwocie 20 mln zł) w ramach funduszy norweskich.

Projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej opracowała pracownia architektoniczna Nizio International Design, która uczestniczyła m.in. w tworzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wszyscy w Studio cieszymy się, że gotowy projekt Interaktywnego Centrum wchodzi w fazę realizacji. Z całą pewnością po jego ukończeniu Studio będzie stało na dwóch silnych nogach: z jednej strony, tak jak dotychczas, naszą działalnością będzie produkcja filmowa, z drugiej zaś strony – edukacja medialna oraz rozrywka w postaci Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji – mówi Andrzej Orzechowski, dyrektor bielskiej wytwórni.

Przypomnijmy – od 2015 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej jest instytucją kultury. Przedmiotem działania SFR, poza produkcją filmów animowanych, jest – jak czytamy w odpisie skróconym z rejestru instytucji kultury prowadzonego przez MKiDN – „upowszechnianie kultury filmowej przez edukację dzieci i młodzieży oraz działanie na rzecz promocji i rozwoju polskiego filmu, ze szczególnym uwzględnieniem filmów autorskich i filmów animowanych dla dzieci”.

Centrum, które powstanie w Bielsku-Białej, będzie opowiadało o historii filmu rysunkowego. Dzięki temu możliwa będzie edukacja najmłodszego pokolenia. A interaktywność obiektu sprawi, że dzieci będą nie tylko uczyć się, ale i same tworzyć, dobrze się przy tym bawiąc.

Przewidywany termin otwarcia Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej to 2021 rok.

 

Szlak bielskich bajek

Z bielskimi bajkami związany jest jeszcze inny projekt. W marcu, na sesji Rady Miasta, Agnieszka Gorgoń-Komor i Marcin Lisiński złożyli interpelację w sprawie utworzenia trasy turystycznej „Szlakiem bielskich bajek”. Byłaby ona oparta o kilka figur z bajek, które powstały w tutejszej wytwórni. Po pierwsze wykorzystane zostałyby istniejące już figury postaci Bolka i Lolka oraz Reksia, które pojawiłyby się w różnych częściach miasta. Ponadto powstałyby też nowe. Turyści natomiast dostawaliby mapy z zaznaczonymi punktami, gdzie te figury się znajdują i jak do nich dotrzeć. Według radnych: Agnieszki Gorgoń-Komor i Marcina Lisińskiego, byłby to doskonały pomysł na promocję i rozwój turystyki w mieście. W pobliżu każdego punktu odbywałaby się m.in. sprzedaż pamiątek z Bielska-Białej.

Byłaby to unikalna atrakcja naszego miasta, wyróżniająca je spośród innych miast i zachęcająca do przyjazdu rodziny z dziećmi – napisali w interpelacji radni.

W odpowiedzi Urząd Miejski poinformował, że pierwsze kroki w tym kierunku już zostały poczynione. Zaplanowano, że jako kolejna w mieście stanie postać z „Porwania Baltazara Gąbki”. Urzędnicy skierowali już prośbę do spadkobierczyni praw autorskich – Yvonne Ledwig, mieszkającej w Niemczech, o wyrażenie nieodpłatnej zgody na wykorzystanie postaci z serialu „Porwanie Baltazara Gąbki”. Ponadto w planach jest jeszcze umieszczenie na terenie miasta co najmniej czterech innych rzeźb.

To postacie, dzięki którym nasze miasto jest znane w całej Polsce, a nawet za granicą – mówią mieszkańcy Bielska-Białej. – Reksio, Bolek i Lolek, czy Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka to bohaterowie, którzy rozsławili miasto. Utworzenie szlaku, który przypomni te postacie, to doskonały pomysł – dodają.

 

Anna Piątkowska-Borek

Wizualizacja: SFR w Bielsku-Białej (projekt: Nizio International Design)

Ostatnio zmieniany wtorek, 24 kwiecień 2018 15:05
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bocheński

Niegowić-Łapanów. XIX. Rajd Szlakiem Papieskim

11 maj, 2018 | Wyświetleń:25824

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Łapanowie, Szkoła Podstawowa im...

Głos Podhalański

Zakopane: Wrażliwy lekarz i policjanci uratowali chorego mężczyznę.

02 maj, 2018 | Wyświetleń:7705

Ta historia przywraca wiarę w ludzi. Lekarz zaalarmował policję, że jego pacjent nie zgłosił się...

Głos Powiśla

Zalipie – perełka, do której nie jeżdżą busy

27 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:7434

Pani Helena Pisarczyk przeprowadziła się do Zalipia w 2014 roku. Bezskutecznie próbuje namówić lokalnego przewoźnika...

Głos Myślenicki

Trzy drużyny z Pcimia w finale wojewódzkim KINDER + SPORT!

11 maj, 2018 | Wyświetleń:7196

Tegoroczne eliminacje Kinder+ Sport – Mistrzostwa Polski Mini Siatkówki przyniosły wiele emocji. Znakomicie zaprezentowali się...

Motoryzacja

„To już jest żałosne” – motocykliści o Patelni Chabówka

05 maj, 2018 | Wyświetleń:6523

Numery startowe oraz hostessy z lizakiem i suszarką – to „nowości”, jakie w ostatnich dniach...

Głos Powiśla

Powiśle Dąbrowskie: Ognista plaga

28 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:6000

Strażacy OSP, PSP i Policja wspólnie apelują o rozsądek. Na Powiślu rozpoczął się sezon wypalania...

Motoryzacja

Motocykliści mają dość lansiarzy z „Patelni”!

27 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:5745

„Pasja??? jaka k… pasja??? powodowanie ciągłego zagrożenia na drodze”, „Pogratulować braku mózgu”, to jest „grupa...

Głos Myślenicki

Myślenice. Wielkie zainteresowanie bezpłatnymi badaniami

11 maj, 2018 | Wyświetleń:5662

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki Starostwo Powiatowe w Myślenicach we współpracy z SPZOZ w Myślenicach...

Głos Krakowski

Złośnica kontra Mazynka – o życiu i walce z nowotworem

07 maj, 2018 | Wyświetleń:4343

Kolejne święta spędziła w szpitalu. Przeszła kolejny przeszczep szpiku. Tym razem od niespokrewnionego dawcy. Kolejne...

Głos Bocheński

Schron przy węźle Bochnia A4 - dostępny do zwiedzania!

11 maj, 2018 | Wyświetleń:4281

W niedzielę, 13 maja 2018 r, w ramach „Spotkań z Historią Bochnia 1944/45” zwiedzać można...

Głos Mielecki

Czy Mielec da się zastraszyć?

01 maj, 2018 | Wyświetleń:3394

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mielcu prowadzą dwa postępowania w sprawach o wykroczenia z art...

Głos Krakowski

Majchrowski ogłosił swą decyzję!

10 maj, 2018 | Wyświetleń:3203

Koniec spekulacji! Prezydent Jacek Majchrowski ogłosił że BĘDZIE się ubiegał o fotel prezydenta w najbliższych...