Bielsko-Biała, Bystra, Czechowice-Dziedzice, Kozy, Meszna, Rybarzowice, Szczyrk

Bielskie bajki w natarciu Wyróżniony

Bielskie bajki w natarciu

Bielskie bajki rysunkowe rozsławiły miasto. Teraz zrobią to po raz kolejny. W Bielsku-Białej powstanie Interaktywne Centrum Bajki i Animacji. W planach jest też trasa turystyczna „Szlakiem bielskich bajek”.

Rusza budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji „Świat Bajki” w Bielsku-Białej powstanie przy Studiu Filmów Rysunkowych i będzie jedną z największych atrakcji w mieście.

W istniejącym od 1947 roku SFR powstały takie hity, powtarzane w telewizji do dzisiaj, jak: bajki o przygodach psa Reksa, Bolka i Lolka, czy wyprawie Smoka Wawelskiego w poszukiwaniu Profesora Baltazara Gąbki. To zatem doskonałe miejsce, by edukować w kwestii filmów rysunkowych.

Inwestycja będzie realizowana etapami. Najpierw zmodernizowany zostanie istniejący budynek przy ul. Cieszyńskiej 24 – pochodząca z 1888 roku willa Juliusza Rotha, która od połowy XX wieku jest siedzibą SFR w Bielsku-Białej. Zostanie on przystosowany do umieszczenia w nim nowoczesnej ekspozycji. Dotację na ten cel przekaże Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zabezpieczone zostało już 3,5 mln zł.

Studio Filmów Rysunkowych ogłosiło przetarg na wykonanie robót budowlano-instalacyjnych, obejmujących modernizację i przystosowanie do wymogów nowoczesnej ekspozycji budynku zabytkowej Willi Rotha. Oferty można składać do 14 maja.

Ponadto jeszcze w tym roku ruszą prace związane z kolejnym etapem projektu, czyli budową drugiego budynku, który z willą Rotha będzie połączony szklaną przewiązką. SFR będzie zabiegać o środki na ten cel (w kwocie 20 mln zł) w ramach funduszy norweskich.

Projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej opracowała pracownia architektoniczna Nizio International Design, która uczestniczyła m.in. w tworzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wszyscy w Studio cieszymy się, że gotowy projekt Interaktywnego Centrum wchodzi w fazę realizacji. Z całą pewnością po jego ukończeniu Studio będzie stało na dwóch silnych nogach: z jednej strony, tak jak dotychczas, naszą działalnością będzie produkcja filmowa, z drugiej zaś strony – edukacja medialna oraz rozrywka w postaci Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji – mówi Andrzej Orzechowski, dyrektor bielskiej wytwórni.

Przypomnijmy – od 2015 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej jest instytucją kultury. Przedmiotem działania SFR, poza produkcją filmów animowanych, jest – jak czytamy w odpisie skróconym z rejestru instytucji kultury prowadzonego przez MKiDN – „upowszechnianie kultury filmowej przez edukację dzieci i młodzieży oraz działanie na rzecz promocji i rozwoju polskiego filmu, ze szczególnym uwzględnieniem filmów autorskich i filmów animowanych dla dzieci”.

Centrum, które powstanie w Bielsku-Białej, będzie opowiadało o historii filmu rysunkowego. Dzięki temu możliwa będzie edukacja najmłodszego pokolenia. A interaktywność obiektu sprawi, że dzieci będą nie tylko uczyć się, ale i same tworzyć, dobrze się przy tym bawiąc.

Przewidywany termin otwarcia Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej to 2021 rok.

 

Szlak bielskich bajek

Z bielskimi bajkami związany jest jeszcze inny projekt. W marcu, na sesji Rady Miasta, Agnieszka Gorgoń-Komor i Marcin Lisiński złożyli interpelację w sprawie utworzenia trasy turystycznej „Szlakiem bielskich bajek”. Byłaby ona oparta o kilka figur z bajek, które powstały w tutejszej wytwórni. Po pierwsze wykorzystane zostałyby istniejące już figury postaci Bolka i Lolka oraz Reksia, które pojawiłyby się w różnych częściach miasta. Ponadto powstałyby też nowe. Turyści natomiast dostawaliby mapy z zaznaczonymi punktami, gdzie te figury się znajdują i jak do nich dotrzeć. Według radnych: Agnieszki Gorgoń-Komor i Marcina Lisińskiego, byłby to doskonały pomysł na promocję i rozwój turystyki w mieście. W pobliżu każdego punktu odbywałaby się m.in. sprzedaż pamiątek z Bielska-Białej.

Byłaby to unikalna atrakcja naszego miasta, wyróżniająca je spośród innych miast i zachęcająca do przyjazdu rodziny z dziećmi – napisali w interpelacji radni.

W odpowiedzi Urząd Miejski poinformował, że pierwsze kroki w tym kierunku już zostały poczynione. Zaplanowano, że jako kolejna w mieście stanie postać z „Porwania Baltazara Gąbki”. Urzędnicy skierowali już prośbę do spadkobierczyni praw autorskich – Yvonne Ledwig, mieszkającej w Niemczech, o wyrażenie nieodpłatnej zgody na wykorzystanie postaci z serialu „Porwanie Baltazara Gąbki”. Ponadto w planach jest jeszcze umieszczenie na terenie miasta co najmniej czterech innych rzeźb.

To postacie, dzięki którym nasze miasto jest znane w całej Polsce, a nawet za granicą – mówią mieszkańcy Bielska-Białej. – Reksio, Bolek i Lolek, czy Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka to bohaterowie, którzy rozsławili miasto. Utworzenie szlaku, który przypomni te postacie, to doskonały pomysł – dodają.

 

Anna Piątkowska-Borek

Wizualizacja: SFR w Bielsku-Białej (projekt: Nizio International Design)

Ostatnio zmieniany wtorek, 24 kwiecień 2018 15:05
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8390

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4782

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4499

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4313

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4011

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2919

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2277

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2190

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2152

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2024

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Finanse i Gospodarka

Za wysokie ceny energii elektrycznej i gazu

20 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1787

Ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych w Polsce należą do najwyższych w UE –...

Głos Oświęcimski

Grojec. Wypadek karetki pogotowia - są ranni

07 lipiec, 2018 | Wyświetleń:1754

5 lipca br. o godzinie 19.50 w Grojcu na ulicy Beskidzkiej doszło do wypadku drogowego.