wtorek, 12 luty 2019 15:23

Gorlickie rozmowy o problemach komunikacyjnych

Napisała

Problemy komunikacyjne dotyczące Gorlic oraz gmin powiatu gorlickiego były tematem roboczego spotkania samorządowców ziemi gorlickiej z zarządem województwa małopolskiego z marszałkiem Witoldem Kozłowskim na czele. Inicjatorem wydarzenia była poseł na Sejm RP Barbara Bartuś oraz marszałek Województwa Małopolskiego.

Spotkanie, które odbyło się w bm. w Starostwie Powiatowym w Gorlicach otworzyła starosta Maria Gubała. Wśród zaproszonych znaleźli się poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, Łukasz Smółka - wicemarszałek Małopolski, Zbigniew Starzec - wicewojewoda małopolski, radni województwa małopolskiego, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich i Powiatowego Zarządu Drogowego w Gorlicach.

Starosta Maria Gubała dziękując wszystkim przybyłym za tak liczne przybycie, szczególne słowa podziękowania skierowała pod adresem Poseł Barbary Bartuś oraz  marszałka Witolda Kozłowskiego:

- Pani Poseł, zna bardzo dobrze ziemię gorlicką, nie tylko z jej urokami ale i z problemami, z którymi borykają się jej mieszkańcy na co dzień. Zawsze Pani była i jest blisko ludzi, zaangażowana w ich sprawy, co jest to dla nas niezwykle cenne. Bardzo dziękuje za zaangażowanie i troskę o naszą „małą ojczyznę”. Dziękuję również panu Marszałkowi, że podjął tę niezwykle cenną dla nas inicjatywę i przyjechał by spotkać się z nami wszystkimi. Spotykamy się dzisiaj jako wspólnota, jako wielka rodzina. Wyrażamy nadzieję, że spotkanie to będzie dla nas wszystkich niezwykle owocne.
Spotkanie miało służyć wypracowaniu pożytecznych rozwiązań dla powiatu gorlickiego. Ideą naszego spotkania jest określenie potrzeb i szukanie rozwiązania problemów komunikacyjnych powiatu gorlickiego, nie tylko na obszarze powiatu, ale także w kontekście szybkiego dostępu do autostrady A4 i zwiększenia dostępności komunikacyjnej, zarówno dla mieszkańców powiatu, jak i turystów oraz przedsiębiorców - mówiła poseł Barbara Bartuś.

- Dla nas każde miejsce jest ważne, nie dzielimy województwa na regiony, czy subregiony. Chcemy aby każdy zakątek Małopolski się rozwijał - mówił marszałek Kozłowski. Dzisiejsze spotkanie jest dowodem na to, że jako Zarząd Województwa Małopolskiego jesteśmy otwarci na problemy powiatu gorlickiego. Jednym z najważniejszych jest brak dogodnych połączeń komunikacyjnych. Szczególnie istotna jest dalsza modernizacja drogi wojewódzkiej nr 977 łączącej Gorlice z Tarnowem i drogi krajowej nr 28 w kierunku Nowego Sącza - podkreślał Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Daniel Markowicz – naczelnik Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego przedstawił prezentację dotycząca powiatu gorlickiego. Przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich podsumowali zakończone inwestycje, które wpłyną na poprawę dostępności powiatu i ułatwią komunikację nie tylko mieszkańcom Gorlic, ale również całej południowo-wschodniej Małopolski.
Są to m.in.:
- modernizacja DW 977 na odcinkach: Tarnów – Moszczenica, Tarnów – Konieczna, Moszczenica – Gorlice, Gorlice – Konieczna (do granicy państwa),
- modernizacja DW 993 i DW 979 w Gorlicach,
- rewitalizacja nawierzchni na drodze wojewódzkiej Ciężkowice – Małastów,
- zabezpieczenie osuwisk w Łękawce, Gromniku, Bednarce,
- przebudowa mostów w miejscowościach Kryg, Ropica Górna i Gromnik.

Rozbudowa DW 977 zakładająca budowę mostu na potoku Sękowa, a także przebudowa przepustu w Małastowie, to inwestycje, które - jak dodała Marta Maj, dyrektor ZDW - mają zostać zakończone w przeciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Planowane jest także opracowanie koncepcji przebudowy DW 977 polegającej na m.in. rozbudowie skrzyżowań w Siedliskach, Łużnej, Gromniku, Bogoniowicach, Tarnowcu, Tuchowie i Ciężkowicach oraz budowie ścieżki rowerowej w Sękowej.

Info/Foto: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.