wtorek, 28 maj 2019 16:29

Gorlice: Jaki był naprawdę Ignacy Łukasiewicz?

Napisał
fot. źródło: UM Gorlice fot. źródło: UM Gorlice

Już za kilka dni premiera filmu „Łukasiewicz nafciarz romantyk”. Seans odbędzie się 7 czerwca na rynku w Gorlicach.

Ignacy Łukasiewicz został przedstawiony w filmie nie tylko jako wynalazca pierwszej ulicznej lampy naftowej. Postać ta jest ukazana w znacznie szerszym świetle. Fabuła filmu koncentruje się na latach 1848-1870. Film opowiada o losach Ignacego Łukasiewicza od 1848 roku, kiedy rozpoczął on pracę jako farmaceuta we Lwowie, aż do uruchomienia rafinerii w Chorkówce w 1870.

– Jako że nasze miasto było dla przedsiębiorcy jednym z głównych miejsc działalności, nie mogliśmy przejść obok tego projektu obojętnie i dumnie wspieraliśmy jego realizację! – poinformował Urząd Miejski w Gorlicach.

 

Premiera filmu „Łukasiewicz nafciarz romantyk”

W piątek 7 czerwca o godzinie 21:00 na gorlickim rynku odbędzie się premiera filmu „Łukasiewicz nafciarz romantyk”.

– Serdecznie zapraszamy do plenerowego kina, w którym będzie można usiąść na leżakach i wygodnie obejrzeć najnowszą produkcję. Wstęp wolny, w przypadku niepogody seans odbędzie się w Gorlickim Centrum Kultury – podaje gorlicki magistrat.

 

Łukasiewicz nafciarz romantyk

Reżyserem filmu jest Maciej Wójcik. Scenariusz stworzył Łukasz Walczak na podstawie pierwszego wywiadu, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny-Morawski. Za zdjęcia do filmu odpowiedzialny jest Mariusz Konopka. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak.

W roli głównej wystąpił Mariusz Bonaszewski, wcielając się w postać Ignacego Łukasiewicza. Ponadto w filmie występują: Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lukas, Mateusz Mikoś, Marek Litewka.

Sponsorami filmu są: Grupa Orlen, Gaz System, PGNiG, Grupa Nowy Styl, Orlen Oil, Orlen Południe, Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, BOŚ Bank, Fundacja PKP i RBDiM w Krośnie. Film powstał przy wsparciu Miasta Gorlice, Jasła, Krosna, Rzeszowa oraz Sanoka, Starostwa Powiatowego w Krośnie i Rzeszowie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansenu Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.