poniedziałek, 30 wrzesień 2019 11:21

Gorlice: Ryszard Paprocki maluje historię miasta

Napisał
fot. UM Gorlice fot. UM Gorlice

W Gorlicach przy ul. hm. Marii Rydarowskiej rozpoczęły się prace nad nowym muralem, przedstawiającym historię miasta.

– Mural będzie ukazywać historię naszego miasta, ze szczególnym uwzględnieniem gorlickiej drogi do niepodległości. Przedstawione zostaną najważniejsze wydarzenia, które na zawsze zmieniły losy Gorlic. Uwaga zostanie zwrócona na postacie, które są nierozerwalnie związane z naszym miastem – informuje Urząd Miasta Gorlice.

Jak przypominają urzędnicy, historyczne postacie, jakie znajdą się na grafice, wybrali mieszkańcy Gorlic. Najwięcej głosów w ankiecie otrzymali: Dersław I Karwacjan, Ignacy Łukasiewicz oraz ks. Bronisław Świeykowski. To właśnie oni znajdą się na muralu, który zaczął już tworzyć znany z wielu malowideł 3D, malarz i architekt Ryszard Paprocki.

– Centralnym motywem spajającym całość kompozycji są trzy Mojry, rozdające karty historii Gorlic. Aby najpełniej ująć poszczególne ważne dla Gorlic daty wprowadziłem do projektu oś czasu, która jest pokazana w polskich barwach narodowych. Nie mogło oczywiście zabraknąć wzmianki o lokacji miasta na prawie magdeburskim czy powstaniu pierwszej w świecie ulicznej lampy naftowej. Istotnym elementem muralu jest jednak Bitwa Gorlicka oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku – wyjaśnia artysta Ryszard Paprocki.

Mural realizowany jest w ramach projektu „Gorlice 19-19. Wiwat Niepodległa!”.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.