wtorek, 11 czerwiec 2019 06:40

Nowy Targ. 11-latek, jako jedyny z województwa, zdobywa III miejsce na międzynarodowym konkursie

Napisał

13 kwietnia ogłoszono wyniki XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art w Goleniowie "We wnętrzu morza". W jednej z kategorii 11-letni Kacper Gałdyn z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu zdobył w nim III miejsce.

 Temat tegorocznej edycji Color Art „We wnętrzu morza” łączy doświadczenie życiowej praktyki i artystycznej wyobraźni. Jest to jeden z sensów sztuki: racjonalizm oraz intuicja.

– Sztuka jest obszarem wolności. Wolności wyobraźni. Wolności myślenia. Sztuka nierozerwalnie związana jest z realizacją marzeń. Marzeń dotyczących codzienności i niecodzienności. W dwudziestej dziewiątej edycji COLOR ART proponujemy temat związany właśnie z niecodziennością. Wyobraźmy sobie morze jako wielki dom, w którym mieszkają nie tylko nasze bałtyckie śledzie, ale różne „cuda-nie widy”, o jakich się ludziom nie śniło. Spróbujmy, aby pojawiły się w naszych „snach” za pomocą farb i pędzli. Wyobraźnią, która granic nie posiada, powołajmy do malarskiego życia motywy roślin i zwierząt. Stworów, które będą przez nas wymyślone. Choć i naszego bałtyckiego śledzia możemy przedstawić w najzupełniej dowolny, własny sposób. Otaczająca rzeczywistość i rzeczywistość malarskiego obrazu niekoniecznie musi oznaczać to samo. Kolory i kształty morskich tematów samodzielnie powołajmy do życia w obrazie. Spróbujmy zobaczyć więcej niż wiemy. Motywów obrazów nie szukajmy w książkach, czy w internecie. Szukajmy w  wyobraźni i w marzeniach – tak temat tegorocznego Festiwalu tłumaczył jeden z członków jury, artysta plastyk Marek Haładuda z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu..

Festiwal jest imprezą cykliczną trwającą od 1990 roku, jest kontynuacją Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcej Twórczości Plastycznej pod Patronatem Polskiego Komitetu Do Spraw UNESCO. Jego celem jest jak najszersze propagowanie wszelkich form twórczości plastycznej uprawianych przez młodych twórców. Prace zakwalifikowane do ekspozycji festiwalowej prezentowane będą w Goleniowskim Domu Kultury i w przestrzeni miejskiej. Festiwalowe prace pozostają także w ekspozycji licznych instytucji, prezentowane są na wystawach krajowych i zagranicznych oraz przeznaczane na cele charytatywne.

Celem komisji oceniającej prace było wyłonienie tych realizacji plastycznych, które w sposób najbardziej oryginalny i twórczy odpowiadały powyższemu tematowi.

W dniu 13.04.2019 r. jury festiwalu w składzie:

Marek Haładuda – artysta plastyk, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Wiesława Markiewicz – artysta plastyk, Akademia Sztuki w Szczecinie

Izabela Gwiazdowska (Wolska) - artysta plastyk, Akademia Sztuki w Szczecinie

Anna Obszyńska – plastyk,  Goleniowski Dom Kultury

Joanna Czerny- Wojciechowska – sekretarz komisji, Goleniowski Dom Kultury

dokonało oceny nadesłanych na festiwal prac, przyznając nagrody i wyróżnienia.

W kategorii Grafika Grupa II (9-12) lat III miejsce, jako jedyny z województwa małopolskiego, zdobył Kacper Gałdyn lat 11  temat pracy „RYBY” z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. Natomiast instruktor, pani Maria Mrożek, otrzymała podziękowanie za podjęcie idei konkursu i przygotowanie uczestników do wzięcia w nim udziału.

Prace, które wpłynęły na festiwal, były dowodem na to, że tegoroczni temat – ”We wnętrzu morza”, był tematem bez dna, który niełatwo było przedstawić w sposób niebanalny. Jednak, przy odpowiednim wsparciu pracowników Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu i dodaniu wiatru w żagle jego podopiecznym, okazywało się to możliwe. Do placówki wpłynęły również gratulacje i życzenia dalszych sukcesów artystycznych w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Więcej zdjęć w galerii.

 

Fot. i inf.: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.