niedziela, 06 październik 2019 20:50

Adam Małysz: Tu zawsze ciężko było cokolwiek załatwić. COS Zakopane bardzo się zmienił

Napisał

Zakopane od lat kojarzy się kibicom z sukcesami skoczków. To tutaj sukcesy odnosił nasz „motyl z wąsami”, jak nazywano Adama Małysza i jego następca – Kamil Stoch. Niektórym umyka jednak fakt, że baza dla polskich sportowców wymagała w ostatnich latach wielomilionowych nakładów. Te zaplanował i realizuje Centralny Ośrodek Sportu.

- Nasi wybitni skoczkowie od wielu lat trzymają bardzo dobry poziom i my, jako Centralny Ośrodek Sportu też chcemy im dorównywać. Dlatego dzięki dofinansowaniom z Ministerstwa Sportu i Turystyki mamy wielkie inwestycje w Zakopanem. Kilka lat temu zmodernizowaliśmy Wielką Krokiew, a obecnie modernizujemy kompleks małych i średnich skoczni. Przebudowujemy też trasy narciarskie oraz budujemy internat sportowy – mówi dyrektor COS Mariusz Kałużny.

Dodaje, że to wszystko ma sprawić, iż nasi wybitni sportowcy będą mieli jak najlepsze warunki do treningów i przygotowań do najważniejszych imprez rangi mistrzowskiej. Obecnie w Zakopanem kończą się dwie duże inwestycje – rozbudowa tras biegowych i budowa internatu sportowego z przewiązką.

- Te inwestycje kończymy w tym roku. Rozbudowa tras to koszt 15 mln zł, a budowa internatu z przewiązką, która da możliwość przejścia do głównego budynku, to inwestycja 12-milionowa. Powstanie tego budynku bez wątpienia zwiększy dostępność do procesu szkoleniowego, gdyż po prostu będziemy mogli zakwaterować więcej osób – podkreśla dyrektor COS w Zakopanem Sebastian Danikiewicz.

Jednocześnie przyznaje, że rozbudowane trasy narciarskie będą służyły m.in. narciarzom i biatlonistom.

- Trasy śnieżne i nartorolkowe są niezbędne w procesie szkoleniowym – tak w sezonie jesiennym i zimowym, jak i letnim. Dostępność ich na miejscu spowoduje, że nie będzie takiej potrzeby poszukiwania alternatywnych miejsc za granicą. Dodatkowo trasy te będą oświetlone, więc treningi będą mogły się odbywać także w godzinach popołudniowych, co jest szczególnie istotne zimą – wskazuje Danikiewicz.

Po Wielkiej Krokwi modernizowany jest też kompleks Średniej Krokwi. Po modernizacji skoczkowie będą mieli do dyspozycji skocznie K-15, K-23, K-35, K-65 i K-85, a także nową kolej linową. Całość inwestycji to kolejne 44 mln zł.

W ostatnich czterech latach dzięki wsparciu MSiT w COS Zakopane zrealizowane zostały już inwestycje za ponad 100 mln zł.

- Nie wszyscy o tym na co dzień wiedzą i słyszą, ale trzeba się tymi inwestycjami chwalić. Robimy je porządnie – dla kolejnych pokoleń sportowców. Baza infrastrukturalna jest bowiem równie ważna co ciężki i dobrze zaplanowany trening – dodaje Kałużny.

Najlepszą recenzję tego, co dzieje się w COS Zakopane wygłosił były wybitny skoczek Adam Małysz, który w trakcie Letniej Grand Prix w skokach mówił o świetnej współpracy COS z PZN.

- COS Zakopane bardzo się zmienił w ostatnich latach. Nie tylko chodzi o obiekty, które powstały i powstają. Zawsze było tutaj ciężko cokolwiek załatwić. To było zamknięte grono. W tym momencie, cokolwiek potrzebujemy zrobić, cokolwiek planujemy, to mamy wielkie wsparcie. Takiej współpracy chcieliśmy zawsze – ocenił Małysz.

Więcej zdjęć w galerii.

Inf.: BP COS

Fot.: Paweł Skraba

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.