czwartek, 8 kwietnia 2021 11:43

Gmina Tarnów. „W dobie epidemii będą bardzo pomocne”. Szykuje się nowa inwestycja

Autor Aleksandra Tokarz
Gmina Tarnów. „W dobie epidemii będą bardzo pomocne”. Szykuje się nowa inwestycja

Ta informacja z pewnością ucieszy mieszkańców. Pierwsza powstanie w nowym centrum, w sołectwie nr II w Woli Rzędzińskiej. Jest to możliwe dzięki kolejnej, zewnętrznej dotacji dla samorządu.

Tężnie solankowe, bo o nich mowa, wykorzystywane są w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmie płuc i nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej oraz w przypadku ogólnego osłabienia organizmu. Inhalacje wpływają na wzrost odporności.

- Dobra passa trwa – z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gmina Tarnów otrzymała milion złotych na ten cel. Stawiamy nie tylko na estetykę naszych miejscowości, ale i na zdrowie. W dobie epidemii i po niej, tężnie będą bardzo pomocne  – mówi wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł.

- Mieliśmy już zapisane środki w budżecie na ten cel, a dzięki dofinansowaniu będziemy mogli rozpocząć prace przy kolejnych, planowanych tężniach w naszej gminie. Mowa o Tarnowcu oraz o Koszycach Wielkich, gdzie niebawem zlecony będzie projekt wykonania tego rodzaju inwestycji. Mam nadzieję, że szybko dojdzie także do ich realizacji – dodaje wójt.

Dworzec autobusowy w Tarnowie zamknięty. Jak radzą sobie przewoźnicy?
Tylko jeden prywatny przewoźnik korzysta z dworca autobusowego przy ul. Dworcowej i będzie to czynił do końca kwietnia, pozostali przenieśli się na węzeł przesiadkowy Kochanowskiego – Chyszowska lub zabierają pasażerów z nowego przystanku przy ul. Do Huty, obok parkingu park&ride.

Projekt zagospodarowania centrum Woli Rzędzińskiej zakłada budowę tężni solankowej z elementami architektury parkowej, oświetleniem i zielenią. W 2021 roku planowane jest wykonanie części prac budowlanych.

Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu.

Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.

Na zdjęciu tężnia solankowa, która powstała w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego w Krakowie:

inf./fot. Gmina Tarnów/krakow.pl

Tarnów - najnowsze informacje