środa, 1 listopada 2023 10:48

Groźny pożar w centrum Zakopanego. Płonął Dom Doktora

Autor Marzena Gitler
Groźny pożar w centrum Zakopanego. Płonął Dom Doktora

We wtorek 31 października, przed godz. 20 zapaliła się drewniana willa przy ul. Witkiewicza w Zakopanem. Pożar gasiło 14 zastępów straży.

Płomienie zauważono na poddaszu drewnianego budynku. Na miejsce przyjechało 14 wozów bojowych strażackich jednostek z Zakopanego i okolicznych miejscowości. W akcji korzystano z aparatów ochrony dróg oddechowych z OSP Kościelisko, wysięgnika i drona z OSP Dzianisz Górny. Z budynku wyprowadzona została jedna osoba, której nic się nie stało.

🔥 Zakopane, ul. Witkiewicza - pożar drewnianego budynku mieszkalnego, w działania zaangażowane są trzy nasze zastępy....

Opublikowany przez OSP Kościelisko Wtorek, 31 października 2023

Akcję utrudniał wiatr i padający deszcz. Na Podhalu wiał halny i wiele jednostek usuwało połamane konary i powalone drzewa. Nie wykluczone, że mogło z tego powodu dojść do uszkodzenia instalacji elektrycznej w budynku. "Strażakom udało się ugasić ogień, ale drewniany budynek został zalany wodą. Nie wiadomo, czy będzie on nadawać się do użytku" — ocenił "Tygodnik Podhalański".

W budynku, który nosi nazwę "Dom Doktora", mieściła się galeria sztuki współczesnej. Odbywały się w niej wernisaże wystaw, kameralne koncerty i promocje książek. Ulica Witkiewicza znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Krupówek.

Willa zbudowana została w roku 1898 w stylu zakopiańskim, a jej projekt prawdopodobnie powstał w kręgu współpracowników Stanisława Witkiewicza. W 1912 r. dom stał się własnością doktora Wacława Kraszewskiego, lekarza i społecznika. Pod Tatrami zamieszkał w roku 1907, kontynuując działalność patriotyczną, współpracując między innymi z Józefem Piłsudskim i Wacławem Sieroszewskim. Dom pozostaje do tej pory w rękach rodziny doktora Kraszewskiego.

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka