niedziela, 17 września 2023 07:36

Historyczne tramwaje przejadą ulicami Krakowa. Takie wydarzenie prędko się nie powtórzy

Autor Patryk Trzaska
Historyczne tramwaje przejadą ulicami Krakowa. Takie wydarzenie prędko się nie powtórzy

Dziś, (17 września), podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu ulicami Krakowa przejadą historyczne i współczesne tramwaje. Pojazdy wyjadą o godz. 11.00 z zajezdni tramwajowej Podgórze przy ul. Brożka 3 i przejadą do zajezdni tramwajowej Nowa Huta na ul. Ujastek 12.

Do pojazdów będzie można wsiąść na terenie zajezdni Podgórze (wejście na teren zajezdni będzie możliwe już od godz. 10.00) oraz tylko na jednym przystanku na trasie parady – „Teatr Słowackiego”.

Trasa przejazdu zabytkowych i współczesnych tramwajów będzie następująca:

  • Zajezdnia tramwajowa Podgórze (ul. J. Brożka), ul. Kapelanka, ul. Dietla, ul. Stradomska, ul. św. Gertrudy, ul. Westerplatte, ul. Lubicz, Mogilska, al. Jana Pawła II, pl. Centralny, al. Solidarności, zajezdnia tramwajowa Nowa Huta (ul. Ujastek 12).

Po przyjeździe na teren zajezdni Nowa Huta dla uczestników parady zostało zaplanowanych wiele atrakcji, m.in. przejazdy potrójnym składem wagonów N z Warszawy, Krakowa i Poznania (wycieczki zostały zaplanowane co 30 minut z zajezdni Nowa Huta do pl. Centralnego), przejazdy na terenie zajezdni zabytkowym Tarpanem i radiowozem, możliwość wejścia do kabiny tramwaju oraz gry i zabawy dla dzieci. Swoje stoiska będą mieć także policja i straż miejska. Wspólna zabawa została zaplanowana do godz. 15.00.

Dla osób, które będą chciały wrócić do zajezdni Podgórze, będzie zorganizowany przejazd tramwajami po trasie parady (będą się zatrzymywać na każdym przystanku). Odjazdy zostały zaplanowane co 30 min., o godz. 13.00, 13.30, 14.00, 14.30 i 15.00. Organizatorzy nie zapewniają miejsc parkingowych.

O paradzie będzie informował mieszkańców i turystów specjalny historyczny skład wagonów, który wyjechał na ulice Starego Miasta, Podgórza i Nowej Huty już w sobotę, 9 września.

W związku z paradą zabytkowych i współczesnych tramwajów, zmieni się rozkład jazdy linii nr 0. Będzie ona kursować w godz. 14.00–18.00:

  • Odjazdy z pętli „Dajwór”: 14.00, 15.40, 17.00
  • Odjazdy z pętli „Cichy Kącik”: 14.41, 16.21, 17.41.

fot. MPK w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka