piątek, 24 marca 2023 12:56

Hulajnogi w Wadowicach? Jest na to szansa!

Autor Tomasz Stępień
Hulajnogi w Wadowicach? Jest na to szansa!

Być może już wkrótce mieszkańcy Wadowic będą mogli „śmigać” po mieście na hulajnogach.

Na elektrycznych hulajnogach można jeździć w coraz większej liczbie miast w naszym kraju. I to nie tylko tych większych - od 23 marca mogą z nich korzystać mieszkańcy Nowego Targu. Jak się okazuje, jest szansa na to, że na hulajnogach pojeździmy także w Wadowicach. Starania o to podjął bowiem Sebastian Mlak, Radny Rady Powiatu Wadowickiego, który dni temu wystąpił do firm zajmujących się wypożyczalnią elektrycznych hulajnóg o możliwość uruchomienia ich w Wadowicach. I właśnie otrzymał odpowiedź: – Oczywiście możemy rozpocząć naszą działalność w Wadowicach. Proces wygląda tak, że potrzebuję informacji z miasta, że jest zainteresowanie i wtedy rozpoczynamy poszukiwanie Lokalnego Operatora, który obsłuży miasto – poinformowała radnego Marta Wróbel z firmy TIER.

Sebastian Mlak spotkanie z burmistrzem ma za sobą. – Dzisiaj spotkałem się w tej sprawie z Burmistrzem Wadowic Bartoszem Kalińskim. Od Burmistrza zgoda jest. Już za niedługo będziemy mogli cieszyć się hulajnogami w Wadowicach – mówi radny.

Jest się z czego cieszyć, bo hulajnogi stały się w ostatnich latach definicją szybkiego i jednocześnie niedrogiego transportu w obrębie krótkich dystansów. Sukces i popularność zawdzięczają między innymi temu, że korzystanie z nich jest bardzo proste. Zlokalizowanie najbliższej hulajnogi jest łatwe dzięki mapom w aplikacji, które pokazują ich położenie na terenie miasta. Uruchomienie hulajnogi także nie należy do skomplikowanych czynności - jedyne co należy zrobić to zeskanować widoczny kod QR znajdujący się przy kierownicy każdej z nich. W późniejszych etapach aplikacja sama podpowiada nam kolejne kroki. Po zakończonym przejeździe konieczne jest zrobienie zdjęcia, które ukazuje czy hulajnoga została pozostawiona w odpowiednim, przeznaczonym dla niej miejscu.

Przy okazji przypomnijmy, że podczas jazdy hulajnogą obowiązują nas zasady ruchu drogowego. Kierujący jest zobowiązany poruszać się jedynie po ścieżkach rowerowych lub pasach ruchu dla nich przeznaczonych. Wyjątkiem są drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością mniejszą niż 30 km/h. Tylko w takich przypadkach kierujący hulajnogą ma prawo poruszać się po jezdni. Obowiązkiem jest również ustępowanie pierwszeństwa pieszym i zachowanie szczególnej ostrożności. Warto mieć na uwadze, że przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku grozi mandatem o wartości 100 zł. Prędkość prowadzenia hulajnogi nie może przekraczać 20 km/h.

fot: Wikipedia/Krzysztof Cabak

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka