środa, 16 listopada 2022 10:04

Infekcje u dzieci - kiedy do lekarza?

Autor Artykuł sponsorowany
Infekcje u dzieci - kiedy do lekarza?

Dzieci często chorują. Codziennie spotykają się z setkami różnych zarazków, z których część wywołuje różnego rodzaju infekcje. Kiedy można spokojnie poczekać, aż dziecko "odchoruje" wspomaganie tylko domowymi metodami, a kiedy koniecznie trzeba odwiedzić lekarza?

Każde dziecko jest inne – niektóre chorują częściej i dłużej, inne lżej i krócej. Ten sam zarazek może u jednego spowodować zaledwie katar, a u drugiego być przyczyną zapalenia spojówek, ucha, a nawet płuc. Wiele zależy od wieku malucha i występujących u niego dodatkowych problemów zdrowotnych, takich jak: alergia, powiększenie migdałka gardłowego, czy ukryty refluks. Nie zawsze warto odwiedzać przychodnię i narażać się na kontakt z kolejnymi zarazkami. Jak rozpoznać moment, gdy trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem?

Zapalenie spojówek u dziecka

Zapalenie spojówek mogą wywoływać wirusy (m.in. groźny dla oczu wirus opryszczki), bakterie i grzyby, ale również substancje drażniące (np. dym) oraz alergeny. Dokładniej na temat czynników wywołujących tę chorobę można przeczytać na stronie https://www.mamazone.pl/zdrowie-starszego-dziecka/zapalenie-spojowek-u-dzieci/. Zapalenie spojówek często wywołuje duży dyskomfort, a dziecko pocierając oko dodatkowo pogarsza jego stan. Wirusowe zapalenie spojóweku dzieci jest bardzo zaraźliwe, ale bywa łagodne i w przypadku starszego dziecka można leczyć je w domu korzystając z kropli do oczu dostępnych bez recepty. Jeżeli jednak maluch nie ukończył roku lub zapalenie powoduje silną opuchliznę powiek oraz ich sklejanie, a w dodatku pojawia się duża ilość żółtej wydzieliny – koniecznie trzeba odwiedzić lekarza, który zdecyduje o ewentualnym podaniu leku z antybiotykiemoraz kropli przeciwzapalnych.

Katar i kaszel - kiedy są alarmujące?

Infekcje górnych dróg oddechowych są u dzieci bardzo częste. W większości przypadków kończą się same w ciągu 1-2 tygodni i nie stanowią zagrożenia dla życia. Są jednak wyjątki. Jeśli twoje dziecko nie ukończyło 6 miesięcy, każda tego typu infekcja powinna być skonsultowana z lekarzem. Maluszki mają bardzo wąskie drogi oddechowe, nie potrafią efektywnie odkrztuszać wydzieliny i zdarza się, że ich stan pogarsza się bardzo szybko. U starszych dzieci alarmujące jest pojawienie się bardzo wysokiej i trudnej do zbicia gorączki, nietypowy kolor wydzieliny z nosa, duszący lub krtaniowy kaszel i duszność. Przy takich objawach konsultacja lekarska jest obowiązkowa.

Jelitówka – zagrożenie odwodnieniem


Infekcje żołądkowo-jelitowe, zwane potocznie jelitówkami, zwykle pojawiają się znienacka i bardzo szybko mijają. Jeśli dziecko cierpi z powodu wymiotów i biegunki, najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Jelitówki można zwykle skutecznie leczyć w domu podając często niewielkie ilości płynów, najlepiej elektrolitowych. Jeśli jednak dziecko odwadnia się, zaczyna znacznie słabnąć, a jego błony śluzowe stają się suche, trzeba natychmiast zwrócić się po pomoc lekarską. Silne odwodnienie jest stanem zagrożenia życia i w takim przypadku niezbędne jest leczenie szpitalne.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka