poniedziałek, 27 lipca 2020 14:01

Instalacje centralnego ogrzewania w Małopolsce

Autor Głos 24
Instalacje centralnego ogrzewania w Małopolsce

Instalacje centralnego ogrzewania w Małopolsce

Od niedawna do najpopularniejszych systemów grzewczych można zaliczyć ogrzewanie pompowe, które można podzielić na ogrzewanie podłogowe i rozdzielaczowe. Nadal istnieją jeszcze budynki ogrzewanie grawitacyjne, ale jest to w tym momencie już przestarzała technologia. Przed podjęciem decyzji, dotyczącej rodzaju ogrzewania, warto zapoznać się ze wszystkimi zaletami i wadami każdej z nich, by wybrać tą najodpowiedniejszą. W Krakowie już dawno został wprowadzony zakaz ogrzewania węglem i drewnem, dlatego powszechnie stosowane są nowoczesne systemy instalacji ogrzewania centralnego.

Jakie instalacje ogrzewania wybrać?

Ogrzewanie grawitacyjne, jedna z najbardziej tradycyjnych form ogrzewania, polegającą na wymuszeniu przepływu wody w instalacji. Nie wymaga energii elektrycznej. Wykorzystuje zjawisko polegające na unoszeniu się ogrzanej wody i opadaniu schłodzonej.

Szczególnie polecana dla małych instalacji, wyposażonych w kocioł opalany paliwem stałym (koks, węgiel). Idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie warunki atmosferyczne lub inne sytuacje doprowadzają do długofalowych braków w dostawie prądu. W przeciwieństwie do ogrzewania pompowego, w przypadku, którego, brak elektryczności powoduje wyłączanie się pompy, wskutek czego mieszkańcy lub użytkownicy budynku pozostają bez ogrzewania, bez względu na temperaturę na zewnątrz.

Ogrzewanie grawitacyjne można zastosować tylko i wyłącznie w budynkach, w których odległość pozioma najdalszego pionu i źródła ciepła jest nie większa niż 25m, a różnica wysokości najniżej położonego grzejnika i środka kotła nie przekracza 3m. Obostrzenia te są spowodowane aspektami ekonomicznymi. Wysokość kosztów, wynika z obliczeń, które udowadniają, że nieodłącznym elementem byłoby zastosowanie dużych, a co za tm idzie drogich średnic, wskutek czego instalacja nie byłaby najbardziej opłacalną opcją.

Często też w budynkach, w których wykorzystywany jest ten typ ogrzewania dochodzi do przegrzania pomieszczeń, jest to spowodowane bardzo trudną regulacją instalacji, co na dobrą sprawę zniechęca do zmiany ustawień. Instalacje wyposażone w kocioł na paliwo stałe, muszą być otwarte, czyli powinny posiadać otwarte naczynie zbiorcze, które ma stały dostęp do powietrza. W przypadku ogrzewania pompowego średnica rur jest kilkakrotnie mniejsza, niż w przypadku ogrzewania grawitacyjnego.

Jest to spowodowane oporami występującymi w rurach, które musi pokonać woda, a może to się zadziać, tylko w momencie, gdy ich średnica jest wystarczająco duża. Zimne grzejniki najczęściej spowodowane są złym umieszczeniem, tzn. na tym samym poziomie co kocioł lub niżej. Małe ciśnienie wody w instalacjach, nie jest w stanie przebić się przez miejscowe opory, dlatego też instalacje grawitacyjne nie powinny posiadać zasyfonowań w przewodach powrotnych i zasilających.

Najpopularniejszą metodą wykonywania ogrzewania grawitacyjnego jest zastosowanie systemu dwururowego z rozdziałem dolnym lub górnym. Ten pierwszy polega na przeprowadzeniu przewodów powrotnych i zasilających łącznie poniżej najniżej położonego grzejnika, czyli w piwnicy. Zaś drugi typ, stosowany jest w budynkach, w których można pozwolić sobie na wykorzystanie do tego celu poddaszy.

Nowoczesne usługi instalacyjne znajdziecie na stronie Stanley-Fib.pl

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka