czwartek, 12 września 2019 10:00

IX Parawda Konna w Żarówce z dżygitówką i kadrylem

Autor Marzena Gitler
IX Parawda Konna w Żarówce z dżygitówką i kadrylem

8 czerwca w Żarówce tysiace widzów podziwiało umiejętności jeździeckia i sztukę powożenia na XI Paradzie Konnej w Żarówce, które odbyła się na terenach rekreacyjnych przy miejscowym stadionie. Co najbardziej zachwyciło widzów?

Impreza rozpoczęła się od przejazdu zaprzęgów, uczestniczących w Paradzie, przez Żarówkę. Na placu przy stadionie, po oficjalnym otwarciu wydarzenia, zaprezentowali się uczestnicy, a w świąteczny nastrów wprowadziła wszystkich kapela Żarowianie.

Pokazy rozpoczęłąy się od widowiskowego kadryla na koniach - układu figur wykonywanego przy muzyce. Zaprezentowały się w nim w strojach amazonek uczennice Szkółki Jeździeckiej Stadniny Koni Luna z Kawęczyna.

Po wrażeniach estetycznych przyszedł czas na sportowe emocje. Wywołały je konkursy powożenia zaprzęgami paro- i jednokonnymi, które w galopie musiąły pokonać wyznaczoną trasę. Po raz pierwszy też widzowie w Żarówce mogli obejrzeć pokaz dżygitówki, czyli sztuki jazdy konnej o charakterze akrobatycznym.  Każdy przejazd połączony z wskakiwania na wierzchowca i zeskakiwaniem z niego, podnoszeniem z ziemi różnych przedmiotów czy jazdą poza siodłem, z boku konia czy przemieszczaniem się na jedo grzbiecie dookoła szyi wywoływał burzę oklaskow.

Rozegrano też czempionaty hodowlane klaczy rasy małopolskiej i zimnokrwistej, w których rywalizowali ze sobą przedstawiciele województw podkarpackiego i małopolskiego.

W przerwie między pokazami uczestnicy imprezy mogli zajrzeć do końskich boksów czy skorzystać z gastronomii, a dla dzieci przygotowano pneumatyczne zjeżdżalnie i zamki.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna.

Warto przypomniec, że imprezę, która miała się odbyć w maju, odwołano ze wzgledu na powódź, które dotknęła równiez gminę Radomyśl Wielki.

inf. i foto: UG Radomyśl Wielki

Mielec - najnowsze informacje