wtorek, 14 marca 2023 14:43

Jak postępować po przebytej operacji zaćmy?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak postępować po przebytej operacji zaćmy?

Zaćma jest chorobą, która dotyka wiele starszych osób. Operacja zaćmyjest jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy i w rezultacie, poprawy jakości życia pacjentów. Poza samym zabiegiem, istotna jest również rekonwalescencja i przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Jeśli pacjenci nie stosują się do zaleceń wydanych przez lekarza, może dojść do powikłań, takich jak infekcje czy też przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej.

Rekonwalescencja po operacji – jak długo trwa?

Wiele osób po zabiegu odczuwa wyraźną poprawę widzenia już po upływie 24 godzin. Czas potrzebny na pełną regenerację jest jednak zależny od wielu czynników, w tym wieku pacjenta czy stopnia zaawansowania choroby. Zwykle trwa ona 4-6 tygodni. Każdorazowo to lekarz prowadzący ocenia stan pacjenta i określa, czy proces rekonwalescencji został już zakończony.

Czego powinniśmy unikać po operacji zaćmy?

Przestrzeganie zaleceń lekarskich i zachowanie ostrożności są niezbędne, jeśli zależy nam na sprawnym przebiegu procesu gojenia. Pamiętajmy, że pierwsze tygodnie po zabiegu to czas, kiedy pacjent nie może jeszcze wrócić do wszystkich aktywności. Należy powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężkich rzeczy. Oszczędzający tryb życia zalecany jest przez minimum 2 tygodnie po operacji. Zamiast treningu na siłowni postawmy zatem na spokojny spacer po parku. Dajmy sobie czas na odpoczynek oraz regenerację. Kolejna rzecz, o której powinny pamiętać panie to unikanie stosowania kosmetyków do makijażu, które mają bezpośredni kontakt z oczami. Nie zapominajmy o tym, że po zabiegu oczy mogą być bardzo wrażliwie. Unikajmy zatem wszelkich zanieczyszczeń. Chrońmy oczy przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Wychodząc z domu zakładajmy okulary z filtrem przeciwsłonecznym.

Przez minimum tydzień od zabiegu unikajmy zamaczania oka. Oznacza to rezygnację z długich kąpieli, basenu i sauny. Z uwagi na to, że po zabiegu mogą wystąpić chwilowe zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na światło i inne dolegliwości, jazda samochodem może być niebezpieczna zarówno dla pacjenta jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Jakie są najważniejszej zalecenia?

Pacjenci po zabiegu odbywają wizyty kontrolne. Podczas wizyt lekarz ocenia skuteczność leczenia i przebieg rekonwalescencji. Gdy wystąpią niepokojące objawy, takie jak np. obecność wydzieliny, pacjent powinien niezwłocznie udać się do lekarza. Po operacji konieczne jest także stosowanie leczniczych kropli do oczu. Warto mieć na uwadze to, iż nawet w przypadku braku wystąpienia komplikacji, należy postępować zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarskimi.

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje

Rozrywka