wtorek, 3 grudnia 2024 07:40, aktualizacja 1 dzień temu

Jak wygląda zasypianie, gdy las nocą kryje tyle mroczności? Musicie to zobaczyć [WIDEO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Jak wygląda zasypianie, gdy las nocą kryje tyle mroczności? Musicie to zobaczyć [WIDEO]

O świecie dzikich zwierząt mówi się i pisze w ostatnich miesiącach sporo. Rzadko jednak poruszany jest temat snu wśród przedstawicieli naszej fauny, dlatego tym bardziej warto docenić to wyjątkowe nagranie z fotopułapki.

Dość trafnym sformułowaniem będzie - ile zwierząt, tyle taktyk do zasypiania. Część z nich może to robić w swoich ukrytych norach, inne wolą to robić za dnia, a w nocy normalnie funkcjonować, a jeszcze inne poniekąd nie mają wyboru, np. ze względu na swoje gabaryty i po prostu szukają wygodnych legowisk, gdzie uda im się zdrzemnąć aż do następnego poranka.

Przykładem może być tutaj potężny byk z poniższego nagrania, którego majestatyczny wygląd oraz aura towarzysząca mu podczas przygotowań do snu - błyskawicznie zyskała sympatię tysięcy internautów. Zobaczcie sami! (Wideo pochodzi z facebookowego profile Fotopułapki - Trail Cameras, a jego autorem jest użytkownik Milan Palko):

Dobranoc 🦌 🌛 🎥 Milan Palko

Opublikowany przez Fotopułapki - Trail Cameras Piątek, 29 listopada 2024

"I weź tu zaśnij..."

Samce jeleni przy tak gigantycznych porożach nie mają łatwo. W trakcie snu, ich głowa cały czas musi znajdować się w jednym miejscu, a my ludzie - doskonale wiemy - jak zasypianie w jednej pozycji, może być męczące. Dodatkowo noc to świetna okazja do polowań dla wilków, dlatego byki często godzinami tylko drzemią, by być w każdej chwili przygotowanymi na potencjalne zagrożenie.

To może nadejść, ale też nie musi... Naczelne drapieżniki naszych lasów często mają nieregularne godziny snu i krótkich drzemek w trakcie dnia, które są uzależnione od paru czynników. Naukowcy zbadali, że wilki śpią około ośmiu godzin na dobę, zwykle lekko, z długim odpoczynkiem w nocy lub po dużym posiłku i krótkimi drzemkami w ciągu dnia.

W trakcie mroźnych dni śpią blisko siebie, ale rzadko się przytulają, gdy wyrosną z okresu szczenięcego. Wataha jednak znajduje się blisko siebie, by emanować wspólne ciepło.

Foto: Fotopułapki - Trail Cameras)/zrzut ekranu

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka