czwartek, 26 stycznia 2023 11:34

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na układ oddechowy?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na układ oddechowy?

Wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście zanieczyszczenie powietrza jest w naszym kraju dużym problemem, który mógłby oddziaływać na nas w sposób bezpośredni. Otóż, warto uświadomić sobie, że duża ilość szkodliwych pyłów oraz substancji, jakie dostają się do naszego układu oddechowego wraz z powietrzem mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem. Nie jest to więc temat odległy, który dotyczyłby kogoś innego - on dotyczy nas samych. Wdychane wraz z powietrzem zanieczyszczenia przyczyniają się do przedwczesnych zgonów na całym świecie, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia - może to być nawet 15% wszystkich zgonów na świecie. Troska o czyste powietrze jest więc uzasadniona - dla nas samych, ale i dla przyszłych pokoleń.

Jakie zanieczyszczenia można znaleźć w powietrzu?

Tych zanieczyszczeń jest faktycznie całkiem sporo. Są to takie substancje jak tlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ozon troposferyczny, a także pyły zawieszone PM 2,5 oraz 10. Do zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się silniki samochodowe, w szczególności silniki Diesla, a także różnorodne systemy grzewcze, efekty uboczne procesu spalania, spaliny emitowane przez szeroko pojęty transport drogowy, a także przemysł energetyczny, wydobywczy, a nawet produkcyjny.

Jakiego rodzaju choroby rozwijają się w konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem?

Zanieczyszczone powietrze, jakim oddychają ciężarne może mieć znaczący wpływ na sam płód. Przeprowadzone badania potwierdziły, że dzieci matek, które w ciąży były narażone na mocno zanieczyszczone powietrze rodziły się słabsze, miały gorzej rozwinięty układ oddechowy, a także miały mniejsza masę urodzeniową. Zasadniczo, choroby układu oddechowego można podzielić na dwie kategorie.

Schorzenia obturacyjne

Choroby te polegają na zmniejszonym przepływie powietrza. Do tej grupy chorób można zaliczyć mukowiscydozę, a także różne postacie astmy. Tę ostatnią chorobę uznaje się na przewlekłą i trudną do wyleczenia- zdecydowanie najprościej jest zapobiegać jej powstawaniu. Astma oskrzelowa daje bardzo charakterystyczne objawy, do których można zaliczyć kaszel, świszczący oddech, duszności, trudności w złapaniu oddechu. Choroba znacząco obniża jakość życia, chociaż można z nią normalnie funkcjonować przyjmując odpowiednią kurację.

Schorzenia restrykcyjne

W przypadku tych chorób układu oddechowego mówimy o znaczącym zmniejszeniu się pojemności płuc. Jest to na przykład przewlekła, obturacyjna choroba płuc, która jest chorobą niemożliwą do wyleczenia. Choroba ta najczęściej dosięga palaczy, może ją jednak wywołać także duże zanieczyszczenie powietrza. Poziom zanieczyszczeń w powietrzu ma tez wpływ na przebieg choroby- jej łagodną lub ostrą postać.

W jaki sposób chronić się przed rozwojem takich chorób?

Nie na wszystkie sprawy mamy wpływ, ale są sposoby na to, aby móc w mniejszym stopniu oddychać zanieczyszczonym powietrzem. O jakość powietrza w swoim domu możemy zadbać stosując dobrej jakości, wydajny oczyszczacz powietrza. Może to być na przykład Dyson. Oczyszczacz będzie w stanie nie tylko zapewnić nam czyste powietrze, ale też może zadbać o poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Oczyszczacze powietrza Dyson bardzo dobrze wychwytują smog, alergeny, wirusy oraz bakterie. Kolejnym sposobem na wdychanie mniejszej ilości zanieczyszczeń z powietrza jest stosowanie specjalnych maseczek przeciwpyłowych w momencie, kiedy wychodzimy na zewnątrz. Pierwszym krokiem w kierunku lepszej troski o własny układ oddechowy będzie zakładanie takiej maseczki w te dni, kiedy podane zostanie do informacji, że normy zanieczyszczenia powietrza są bardzo mocno przekroczone.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka