środa, 13 stycznia 2021 15:48

Jak zarejestrować się na szczepienie i zapisać na listę? Rząd przekazał szczegółowe instrukcje

Autor Marzena Gitler
Jak zarejestrować się na szczepienie i zapisać na listę? Rząd przekazał szczegółowe instrukcje

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, w której udział wzięli szef KPRM Michał Dworczyk, wiceminister zdrowia Anna Goławska oraz prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski, zaprezentowano filmy, prezentujące krok po kroku procedurę jak zapisać się na szczepienie.

- Wchodzimy w kluczowy etap szczepień w tym tygodniu. Zaczynamy szczepienia masowe. 15 stycznia otwieramy rejestrację powyżej 80 roku życia - poinformował Michał Dworczyk. Od 15 stycznia seniorzy 80+ a od 22 stycznia osoby 70+ mogą zaejestrować się już na konkretny termin szczepienia w konkretnym punkcie. Pozostali będą mogli zapisać się na listę zainteresowanych i gdy przyjdzie ich kolej dostaną maila o wystawieniu im e-skierowania.

Kiedy rozpoczną się szczepienia seniorów?

- Od 25 stycznia szczepić się zacznie grupa, która liczy 4,62 miliona osób. W grupie 80+ jest 1,75 miliona osób, a w grupie 70-79 jest 2,87 miliona osób - powiedział szef KPRM.

Jak poinformował na konferencji Michał Dworczyk, do końca marca do Polski trafi ponad 6 milionów dawek preparatów firm Pfizer i Moderna przeciwko koronawirusowi.

Ile szczepień miesięcznie?

Ile łącznie szczepień będzie można wykonać w ciągu jednego miesiąca? - Zdolności operacyjne do szczepień, które zbudowaliśmy, to 3,7 miliona miesięcznie. Ze względu na ograniczenia w dostawie, powoduje to, że nie wykorzystujemy naszych wszystkich zdolności w zakresie szczepień. Wierzymy, że szczepionki będą docierać do Polski coraz szerszym strumieniem - mówił Dworczyk.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

W sumie w Polsce jest obecnie 5994 punktów szczepień. Rejestracja na szczepienie będzie możliwe poprzez trzy kanały:

  • infolinię 989,
  • osobiście w punkcie szczepień (POZ)
  • internetowo przez stronę pacjent.gov.pl.

Na konferencji zaprezentowano filmy instruujące jak zapisać się na szczepienie.

Z kolei osoby m. 18 a 70 rokiem życia już od 15 stycznia mogą zgłosić swoją gotowość i chęć do zaszczepienia się. Można to zrobić przez wypełnienie formularza dostępnego na stronie gov.pl/szczepimysie.

Jak wyjaśniła wiceminister zdrowia Anna Goławska ci, którzy się zgłoszą, będą automatycznie dostawać e-skierowania na szczepienia. Dla osób, które mają PESEL skierowania będą dostępne m.in. między innymi na internetowym koncie pacjenta.  

Tylko 30 szczepionek tygodniowo

O samym systemie dystrybucji szczepionki opowiedział prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. - Nasz system dystrybucji dociera do około 600 lokalizacji. Nie ograniczamy żadnych zamówień składanych przez szpitale - podkreślił. - Dotychczas do Polski trafiło 1 051 830 szczepionek - dodał.

Niestety, jak informują działające już punkty szczepień, będzie do nich docierać zaledwie 30 szczepionek tygodniowo. Takie informacje przekazało z kolei Ministerstwo Zdrowia podczas poniedziałkowego szkolenia dotyczącego szczepień. Jeśli jednak konkretne placówki będą miały więcej pacjentów, będą mogły ewentualnie zwiększyć zamówienie do 60 dawek.

zobacz też:

Sprawdź kiedy zaszczepisz się na COVID. Krakowska firma stworzyła Kalkulator Kolejki Szczepionkowej
Krakowska firma Omni Calculator stworzyła specjalny kalkulator, dzięki któremu możemy sprawdzić, kiedy zostaniemy zaszczepieni przeciwko Covid-19. Narzędzie oblicza ile osób jest do zaszczepienia przed nami i podaje orientacyjny czas naszego szczepienia. Kalkulator kolejki szczepionkowej został sw…

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka