poniedziałek, 20 maja 2024 07:02

Znamy pełne listy do Parlamentu Europejskiego. Na kogo postawiły komitety w Małopolsce?

Autor Patryk Trzaska
Znamy pełne listy do Parlamentu Europejskiego. Na kogo postawiły komitety w Małopolsce?

Już w czerwcu pójdziemy ponownie do urn, tym razem wybrać swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce zostanie wybieranych 53 posłów. Na kogo postawiły komitety w Małopolsce i Świętokrzyskim?

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 22 kwietnia 2024 r. partie miały czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych. Samo głosowanie odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca.

Teraz poznaliśmy jednak oficjalne listy komitetów, które zdecydowały się walczyć o głosy mieszkańców. Na kogo postawiono w Małopolsce i Świętokrzyskim, które tworzą okręg nr 10?

Trzecia Droga (lista nr 1)

Listę Trzeciej Drogi otworzy obecny europoseł PSL-u, Adam Jarubas. To on ma być lokomotywą wyborczą na południu Polski. Na drugim miejscu znalazł się obecny poseł Polski 2050, Piotr Górnikiewicz, a pierwszą trójkę uzupełnia posłanka PSL-u, Urszula Nowogórska. Na dalszych miejscach znaleźli się: Monika Motyczyńska, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Krakowskiego, Ireneusz Raś – poseł PSL, a także Rafał Kasprzyk, Jolanta Tyjas, Piotr Stolecki, Stella Dąbroś oraz wojewoda małopolski, Krzysztof Jan Klęczar.

Konfederacja (lista nr 2)

"Jedynką" Konfederacji w wyścigu o mandat europosła z okręgu 10 będzie Konrad Berkowicz, poseł oraz były kandydat na prezydenta Krakowa. Tuż za nim znajdzie się lider Korony Polskiej oraz poseł Grzegorz Braun, który znalazł się na ustach całej Polski po incydencie ze zgaszeniem świec chanukowych w sejmie. Trzecie miejsce przypadło Nadziei Jaskółce, a czwarte Arturowi Konarskiemu. Na dalszych miejscach znaleźli się: Jasna Iwan, Aleksandra Drwal, Ewa Nowowiejska, Konrad Krajewski, Marcin Strzelec oraz Jagoda Dziadosz.

Bezpartyjni Samorządowcy (lista nr 3)  

Bezpartyjni Samorządowcy tym razem idą do wyborów osobno, a nie tak jak podczas wyborów samorządowych, kiedy to zawarli porozumienie z Konfederacją. Liderem ich listy w okręgu 10 został Stanisław Skuza, przedsiębiorca, mieszkający w Brzegach. Na drugim miejscu znalazła się Elżbieta Nowakowska z Krakowa. Pierwszą trójkę zamyka Mateusz Wiche. O mandat europosła powalczą również: Beata Kalisz, Samuela Tarkowska, Dariusz Gocał, Natalia Sieńko, Marcin Woch, Marcin Bugajski oraz Magdalena Peterson.

Polexit (lista nr 4)

Polexit to ugrupowanie, które otwarcie postuluje, że Polska powinna opuścić Unię Europejską. W Małopolsce i Świętokrzyskiem na czele listy znalazł się były kandydat na prezydenta Polski – Stanisław Żółtek z Krakowa. Z "dwójki" wystartuje były kandydat na prezydenta Krakowa (w ostatnich wyborach samorządowych), Adam Hereńczyk, a z "trójki" Anna Sajdak. W wyborach wystartują również: Klaudia Ślusarczyk, Czesław Bigaj, Angelika Zięba, Oskar Śmiłek, Iwona Mędrek oraz Jarosław Szatan.

Koalicja Obywatelska (lista nr 5)

Największa partia, tworząca obecnie koalicję rządzącą, postawiła w okręgu nr 10 na znane twarze. "Jedynką" został były już minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, który w październikowych wyborach w samym okręgu krakowskim zdobył blisko 96 tys. głosów. Na drugim miejscu znalazła się wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Małgorzata Wilk-Grzywna, a na trzecim (co może być zaskoczeniem) posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak. Do europarlamentu chcą również się wybrać: Sylwia Salwińska, przewodnicząca Rady Miasta w Tarnowie, Małgorzata Mękal (przewodnicząca Rady Miasta Tarnowa), Wojciech Zwierzchowski, Artur Kozioł (były burmistrz Wieliczki), Jacek Witka oraz poseł Marek Sowa.

Lewica (lista nr 6)

Listę Lewicy w Małopolsce i Świętokrzyskiem otworzy wiceminister Spraw Zagranicznych, Andrzej Szejna. O mandat z drugiego miejsca powalczy działaczka partii Razem, Dorota Kolarska, a pierwszą trójkę domknie Joanna Lipińska-Piekarska. Na dalszych miejscach na liście znaleźli się również: Dominik Żak, Alina Anioł, Paweł Kobielusz, Joanna Hańderek, Robert Kukla, Daniel Tuchowski oraz Magdalena Dropek. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, o mandat europosła nie będzie ubiegał się wiceminister nauki i były poseł, Maciej Gdula.

Prawo i Sprawiedliwość (lista nr 7)

Mocną reprezentację na listach do europarlamentu ma również Prawo i Sprawiedliwość. W okręgu 10, partia Jarosława Kaczyńskiego postawiła na aż sześciu parlamentarzystów. Z "jedynki" o głosy mieszkańców podobnie jak w poprzednich wyborach powalczy była premier, Beata Szydło ( w 2019 roku rozbiła bank z wynikiem 525 811 głosów w całym okręgu 10). Drugie miejsce przypadło znanemu na Sądecczyźnie posłowi, Arkadiuszowi Mularczykowi. Dopiero trzeci jest obecny europoseł Dominik Tarczyński. Na liście znaleźli się również: Anna Krupka, Wojciech Skruch, posłanka Urszula Rusecka, Jacek Włosowicz, Małgorzata Tlałka-Długosz, a zamyka ją senator Marek Pęk, który w ostatnich wyborach zdobył 112 tys. głosów w samym okręgu podkrakowskim (nr 31).

Normalny Kraj (lista nr 8)

Ugrupowanie same o sobie mówi, że jest głos na nich to "Polska bez absurdów". Działacze koncentrują się na realnych potrzebach społeczeństwa. Liderem listy w Małopolsce i Świętokrzyskiem został, pochodzący z Myślenic – Andrzej Kasela. O mandat z "dwójki" powalczy Dariusz Klich, a z trzeciego miejsca Fabiola Bilecka. Na dalszych miejscach na liście znaleźli się: Renata Kurleto, Aneta Stankiewicz, Mieszko Janas, Maria Mikołajek oraz Zbigniew Burzyński.

Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców (lista nr 9)  

Ostatnim komitetem, który zarejestrował listy w okręgu nr 10 jest Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców. O mandaty europosłów powalczą: Sebastian Cierpiał, Marcin Jagodziński, Jacek Malinowski, Monika Jagodzińska, Ewelina Jamróz, Roksana Błachucka, Małgorzata Iskierka, Agnieszka Żurawska oraz Arkadiusz Jelonek.

Warto dodać, że aby kandydat z danej listy dostał się do Europarlamentu, cała lista (w skali kraju) musi przekroczyć próg 5 proc. głosów wyborców. Potem mandaty, podzielone na poszczególne listy proporcjonalnie do uzyskanego poparcia, przydzielane są w pierwszej kolejności tym okręgom, w których dane ugrupowanie ma najwięcej procent głosów. W końcu dopiero liczy się liczba głosów oddanych na konkretnego kandydata z danej listy.

9 czerwca w Polsce będziemy wybierać 53 europosłów. W poprzednich wyborach Małopolska zdobyła 6 mandatów. Uzyskali je: Róża Thun i Adam Jarubas (KO) oraz Patryk Jaki, Ryszard Legutko, Beata Szydło i Dominik Tarczyński (PiS).

  • Zobacz:  
Wybory do europarlamentu. Tego o nich nie wiesz
9 czerwca w kraju i za granicą zagłosujemy w wyborach do Europarlamentu. W 13 okręgach będziemy wybierać 53 reprezentantów Polski.

Foto: Mateusz Łysik/Głos24

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka