czwartek, 2 czerwca 2022 13:06

Jeden kierował, drugi strzelał przez okno. Rajd nastolatków po Podhalu

Autor Tomasz Stępień
Jeden kierował, drugi strzelał przez okno. Rajd nastolatków po Podhalu

Kiepski pomysł na zabawę wymyślili sobie nastoletni chłopcy z powiatu nowotarskiego. Teraz czeka ich kara, ale konsekwencje mogą ponieść także opiekunowie.

W poniedziałek (30 maja br.) około godziny 21, policjanci z Komisariatu Policji w Rabce-Zdroju otrzymali zgłoszenie o wandalu, który w Spytkowicach (powiat nowotarski) z jadącego fiata punto strzela do wiat przystankowych.

– Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazany rejon. Podczas przejazdu zauważyli jadącego z naprzeciwka fiata, odpowiadającego temu ze zgłoszenia i przystąpili do kontroli drogowej tego pojazdu – informuje podkom. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Za kierownicą siedział 16-latek, a w środku dwóch pasażerów w wieku 16 i 18-lat. Policjanci ustalili, że to najstarszy z nich strzelał z wiatrówki do wiat przystankowych. Pistolet pneumatyczny został zabezpieczony, a sprawca uszkodzenia mienia został zatrzymany. Nieletni po zakończeniu interwencji zostali przekazani opiekunom.

Podczas dalszych czynności ustalono, że uszkodzono  łącznie 6 wiat przystankowych, a wartość strat wyniosła w sumie 11 000 zł. 18-latek następnego dnia usłyszał zarzut zniszczenia mienia (art. 288 kodeksu karnego), na szkodę Urzędu Gminy w Spytkowicach za  co grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat.

Nieletni kierowca nie posiadał odpowiednich uprawnień, bo kategoria B1 nie uprawnia do prowadzenia typu samochodu, którym jechał. Policjanci będą ustalać, dlaczego i kto dopuścił osobę bez wymaganych uprawnień do prowadzenia fiata. Wykroczenie (z art. 96 kodeksu wykroczeń) polegające na dopuszczeniu do prowadzenia pojazdu wbrew przepisom prawa, zagrożone jest karą grzywny.

fot: KPP Nowy Targ

Podhale

Podhale - najnowsze informacje