poniedziałek, 14 listopada 2022 19:26

Jego utwory śpiewała cała Polska. Nie żyje wybitny artysta

Autor Katarzyna Jamróz
Jego utwory śpiewała cała Polska. Nie żyje wybitny artysta

W poniedziałek (14 listopada) w wieku 89-lat zmarł Jerzy Połomski. O śmierci 89-letniego artysty poinformowała jego managerka, Violetta Lewandowska.

– Dzisiaj wieczorem w warszawskim szpitalu przy ul. Wołoskiej w Warszawie zmarł Jerzy Połomski. Był i niezwykłym artystą i niezwykłym człowiekiem. Wyjątkową osobowością. Wielki żal i wielka strata dla polskiej kultury

– powiedziała cytowana przez PAP, managerka artysty.

Jerzy Połomski, a właściwie Jerzy Pająk, przyszedł na świat w 1933 roku. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Radomiu, gdzie ukończył Technikum Budowlane w Zespole Szkół Budowlanych. Po maturze wyjechał na studia do Warszawy. Zdał egzamin wstępny na wymarzoną architekturę, jednak nie został przyjęty (decydujący okazał się brak punktów za pochodzenie – preferowane było robotnicze lub chłopskie – albo przynależność do Związku Młodzieży Polskiej). Później zdał egzaminy i został przyjęty do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie na Wydział Estradowy.

Jego wykładowca Ludwik Sempoliński zaproponował mu zmianę nazwiska na bardziej sceniczne i doradził, by poświęcił się muzyce, nie aktorstwu. Studia ukończył w 1957 roku z dyplomem aktora dramatu i estrady. Jako aktor zadebiutował na deskach warszawskiego Teatru Buffo.

Artysta w latach 60. i 70. wylansował wiele utworów takich jak m.in. „Cała sala śpiewa z nami”, „Nie zapomnisz nigdy” czy „Bo z dziewczynami”.

Jerzy Połomski brał udział w licznych akcjach i koncertach charytatywnych, organizowanych przez fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko. 20 kwietnia 2009 roku z rąk prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.

W 2019 roku ogłosił, że kończy karierę artystyczną. W lipcu 2021 roku przeprowadził się do Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Źródło: Wikipedia.pl
Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje