wtorek, 11 lipca 2023 07:17

Jest starszy od tego w jerozolimskiej bazylice. Niebawem wyjątkowa okazja, by go zwiedzić z przewodnikiem

Autor Mirosław Haładyj
Jest starszy od tego w jerozolimskiej bazylice. Niebawem wyjątkowa okazja, by go zwiedzić z przewodnikiem

Muzeum Ziemi Miechowskiej zaprasza na Wieczorne Spotkanie w Klasztorze, które odbędzie w ramach uroczystości odpustowych - 15 lipca br. o godz. 19:30 w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie.

Jest unikatem nie tylko w skali województwa, ale też Polski i Europy. Boży Grób znajdujący się w miechowskiej bazylice to zabytek na skalę światową. Bogactwo historii tego miejsca jest ogromne. Miechowski kościół odwiedzany był przez różne znakomitości. Przybywali tutaj królowie: Władysław Łokietek i Władysław Jagiełło, a także królowa Jadwiga, późniejsza święta. Sława tego miejsca wypływała daleko poza granice kraju. Było ono bowiem przez wieki celem pielgrzymek tysięcy pątników, którzy, z racji swojego statusu, nie mogli pozwolić sobie na długą i kosztowną wyprawę na Bliski Wschód. Nie bez znaczenia są także okresy w historii, w których podróżowanie do Ziemi Świętej stało się niemożliwe za sprawą wojennych konfliktów. Tak było np. w 1187 roku, kiedy Jerozolima została zdobyta przez wojska Saladyna, a chrześcijanie wypędzeni z miasta. Grób Pański pozostawał więc niedostępny dla wiernych, a małopolski Miechów stał się celem pątników z całej Europy. Nie dziwi więc, że miasto zostało nazwane polską Jerozolimą.

Wieczorne Spotkania w Klasztorze

W programie Wieczornych Spotkań w Klasztorze przewidziano m.in. projekcje filmów krótkometrażowych – „O chrześcijańskich korzeniach Polski” oraz „Maciej Miechowita – odkrywca, lekarz, wychowawca”.

Zaplanowano również oprowadzanie po klasztorze z przewodnikiem.

Więcej informacji i zapisy pod nr tel. 530 766 522.

Czytaj również:

Boży Grób w polskiej Jerozolimie jest starszy od tego w Świętym Mieście [VIDEO]
Jest unikatem nie tylko w skali województwa, ale też Polski i Europy. Boży Grób znajdujący się w miechowskiej bazylice to zabytek na skalę światową. Bogactwo historii tego miejsca jest ogromne. Miechowski kościół odwiedzany był przez różne znakomitości. Przybywali tutaj królowie: Władysław Łokietek…

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka