poniedziałek, 8 kwietnia 2024 05:10

Już niedługo w Krakowie mieszkania z przystępnym czynszem

Autor Mirosław Haładyj
Już niedługo w Krakowie mieszkania z przystępnym czynszem

W Krakowie przy ul. Padniewskiego powstanie 105 mieszkań o preferencyjnym czynszu. Prace projektowe odbywać się będą w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN SIM Ziemia Krakowska. Możliwe, że kolejne inwestycje powstaną przy ul. Wielickiej.

3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa pozyskał Kraków na utworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Stolica Małopolski oczekuje obecnie na przekazanie kolejnych 3,6 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na realizację inwestycji przy ul. Padniewskiego.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) to spółki non for profit, budujące mieszkania przeznaczone do długoterminowego najmu, które powoływane są przez gminy oraz reprezentowany przez Krajowy Zasób Nieruchomości Skarb Państwa. Dzięki nieodpłatnie pozyskiwanym gruntom oraz preferencyjnym warunkom finansowania inwestycji, model ten umożliwia udostępnienie mieszkań z przystępnym czynszem - niższym względem stawek obecnych na rynku komercyjnym. Przepisy otwierają możliwość wykupu mieszkania przez najemców, lecz nie wcześniej niż przed upływem 15 lat od jego zasiedlenia. Proces rekrutacji najemców do mieszkań przy ul. Padniewskiego zostanie przeprowadzony przez Miasto Kraków w formie otwartego naboru.

Inf.: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka