czwartek, 14 września 2023 13:19

Kandydatki Trzeciej Drogi w Krakowie: Chcemy, aby o sprawach kobiet wreszcie mówiły kobiety

Autor Patryk Trzaska
Kandydatki Trzeciej Drogi w Krakowie: Chcemy, aby o sprawach kobiet wreszcie mówiły kobiety

W środę o godz. 10:00 w Parku Wisławy Szymborskiej w Krakowie, Kandydatki na Sejm Trzeciej Drogi z ramienia Polski 2050 Szymona Hołowni w Małopolsce przygotowały konferencję prasową “Dziewczyny, do przodu”.  – Uważam za swoją misję ochronę młodych kobiet przed doświadczeniami, których ja i 80% kobiet w Polsce jest ofiarami – podkreślała Karolina Górnisiewicz – kandydatka Trzeciej Drogi do sejmu.

Chcemy, aby o sprawach kobiet wreszcie mówiły kobiety, bo to my same najlepiej wiemy, czego potrzebujemy, czego nam brakuje i co chcemy zmienić w Polsce, tak aby była Polską naszych marzeń. - rozpoczęła Karolina Górnisiewicz, która o mandat poselski ubiega się z piątego miejsca na liście Trzeciej Drogi w okręgu 13 (powiat miechowski, olkuski, krakowski i miasto Kraków).

Kandydatka zwróciła również uwagę na temat molestowania w przestrzeni publicznej oraz zmianę definicji gwałtu. – Uważam za swoją misję ochronę młodych kobiet przed doświadczeniami, których ja i 80% kobiet w Polsce jest ofiarami. Gwizdania, posapywania, niewybredne komentarze i propozycje to przekraczanie granic, a nie żadne komplementy. Przyzwalanie na catcalling to zachęta do innych form przemocy. Gwałt jest jednym z nich. Zmiana jego definicji to temat, o który kobiety walczą od dawna. Rząd PiS-u upiera się przy pozostawieniu reguły “przemocy, groźby lub podstępu”. Domagam się, aby w Polsce definicja gwałtu była oparta na braku zgody na współżycie – podkreśliła Karolina Górnisiewicz.

O problemie opieki nad starszymi lub schorowanymi rodzicami  i członkami rodzin, które w większości spoczywają na barkach kobiet opowiedziała Małgorzata Szostak, 3 na liście Trzeciej Drogi w okręgu 13. – W Polsce aż 90% potrzeb opiekuńczych jest zaspokajane przez rodziny.  Zwykle opiekę nad seniorami sprawują kobiety - córki czasami synowe. Przyjmują te obowiązki na siebie, kosztem życia osobistego, zawodowego, a często również kosztem zdrowia psychicznego czy fizycznego. W programie Polski 2050 Szymona Hołowni mamy kilka rozwiązań. Mieszkalnictwo wspomagane jest jednym z nich, gdzie senior jest wspierany przez wizyty opiekuna w zależności od potrzeb. Chcemy też zwiększenia dostępności urlopów wytchnieniowych dla opiekunów rodzinnych nieformalnychprzedstawiła Małgorzata Szostak.

Temat ubóstwa oraz tabu menstruacyjnego został poruszony przez Monikę Motyczyńską, 7 na liście Trzeciej Drogi w okręgu 13. – W naszym społeczeństwie nadal są kobiety i dziewczynki, które muszą zadecydować czy kupią coś do jedzenia czy paczkę podpasek. Tak nie powinno być bo obydwie te potrzeby są fundamentalne. Nie mówiąc o kwestii wstydu i strachu, który towarzyszy szczególnie dziewczynkom, które boją się, iż przez to, że nie mają swobodnego dostępu do środków higienicznych inni zobaczą, że są w trakcie miesiączki – mówiła kandydatka trzeciej drogi.  – Koniec z wykluczeniem menstruacyjnym! Dość z tabu menstruacyjnym! - apelowała Monika Motyczyńska.          

Podczas spotkania z mediami zwrócono również uwagę na temat przemocy. – Chcę dziś zwrócić Państwa uwagę na zjawisko przemocy i fakt, że polega ona nie tylko na wykorzystaniu fizycznej przewagi jednej ze stron. To także m.in. psychiczne znęcanie się nad drugą osobą. Jednym z rozwiązań prowadzących do zmniejszenia skali przemocy w Polsce jest edukacja do rozpoznawania przemocy, jej różnych rodzajów. Nie do przecenienia jest siła mediów, kampanie informacyjne, ale także edukacja - już w szkole dzieci powinny uczyć się rozpoznawać różne rodzaje przemocy, a także odpowiednio na nie reagować podkreślała Patrycja Durska, kandydatka Trzeciej Drogi do sejmu z okręgu nr 13 (9). – Drogie Panie, Kobiety, Dziewczyny - proszę, idźcie na wybory i głosujcie na kobiety, które będą mówić Waszym głosem. Razem zmieńmy polską politykę na bardziej przyjazną nam, kobietom. Na politykę kobiecych spraw – apelowała Durska.

O samodzielnych wizytach ginekologicznych od 15 roku życia opowiedziała Ewelina Migacz, 19 na liście Trzeciej Drogi w okręgu 13. – Przez brak odpowiedniej edukacji psychoemocjonalnej czy seksualnej temat zdrowia intymnego wciąż owiana jest tabu, prowadząc w konsekwencji do zaniedbań i zagrożeń zdrowia. Zgodnie z prawem 15 latka może rozpocząć aktywne życie seksualne - ale nie może sama pójść do ginekologa! Pozwólmy im zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Umożliwimy kobietom od 15 roku życia samodzielne wizyty u ginekologa – mówiła Ewelina Migacz.

Trzecia Droga przedstawiła postulat dotyczący równego dostępu do zatrudnienia i awansu. – Bardzo ważne, jest dla mnie, aby zarówno kobiety jak i mężczyźni mieli możliwość zatrudnienia oraz awansu zawodowego na takich samych zasadach. A o awansie decydowała nie płeć czy pochodzenie a kompetencje jakie posiada kobieta. Należy dołożyć wszelkich starań, aby awans zawodowy był nie wyjątkiem, a regułą dla każdej aktywnej zawodowo kobiety podkreśliła Ewa Rak 21 na liście Trzeciej Drogi w okręgu 13.

Na koniec poruszono temat dostępności do żłobków. – Dziś chciałabym krzyknąć w imieniu wszystkich matek maluszków: w Polsce dramatycznie brakuje żłobków! Jestem z Bochni, to dosyć duże miasto powiatowe. W zeszłym roku urodziło się tu 268 dzieci. Proszę zgadnąć, ile jest u nas publicznych żłobków? Odpowiadam: zero! Są 3 żłobki niepubliczne, w których czesne wraz z wyżywieniem wynosi około 1200 zł. Widzimy więc przed jakim wyborem stoją młode mamy: albo wrócić do pracy i oddawać niemałą część wynagrodzenia na żłobek, albo ryzykując wypadnięcie z rynku pracy  zostać przez 3 lata w domu z dzieckiem doczekawszy się (lub nie) miejsca w publicznym przedszkolu. Nie chcemy, żeby Polki stawały przed takim „wyborem”, nie chcemy ani rozdawnictwa, ani jałmużny. Chcemy normalności. Postulujemy za zbudowaniem 100 tys. miejsc w publicznych żłobkach w całej Polsce. To koszt 3,1 mld zł, czyli 6x mniej niż koszt tzw. babciowego. Dziewczyny, to po prostu musi być zrobione! - zaapelowała Paulina Zięba, 8 na liście Trzeciej Drogi w okręgu 15 ( powiat bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki).

fot. Biuro prasowe Polska 2050 w Małopolsce

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka