piątek, 22 maja 2020 10:22

Kiedy będzie można zorganizować wesele? Padły konkretne daty

Autor Mirosław Haładyj
Kiedy będzie można zorganizować wesele? Padły konkretne daty

Temat organizacji wesel w ostatnich dniach poruszyli Andrzej Duda, minister Szumowski i wiceminister Cieszyński.

W związku z epidemią koronawirusa uroczystości rodzinne takie jak wesela zostały odwołane lub też przełożone na inny termin. Jedno z pytań, na które postanowił odpowiedzieć prezydent podczas czwartkowego Q&A na swoim facebookowym profilu, dotyczyło przewidywanego terminu możliwości organizacji wesel w Polsce. Andrzej Duda nawiązał do sytuacji w jego własnej rodzinie, wyraźnie akcentując, że organizacja tego typu spotkań na chwilę obecną jest niedopuszczalna:

– Też mam uroczystość rodzinną, która miała się odbyć za miesiąc i dzisiaj jest w absolutnym zawieszeniu. Prowadziłem właśnie z moimi ciociami rozmowę na ten temat ostatnio i prawdopodobnie się nie odbędzie. Gdzieś będzie przesunięta na późniejszy termin, bo mieliśmy się spotkać całą rodziną, a jest nas dosyć dużo i nie może dojść do takiego spotkania po prostu. Dlatego że w tej chwili takie spotkania są niedopuszczalne, są niemożliwe z uwagi na ochronę przeciwepidemiczną. Rozumiem to doskonale. Chcemy przestrzegać prawa i do takiego spotkania nie dojdzie. Dojdzie do niego wtedy, kiedy będzie to możliwe.

Prezydent powiedział, że sam dopytywał o to, kiedy będzie możliwość organizacji wesel:

– Kiedy będzie to możliwe też pytałem. Powiedziano mi, że kiedy będzie taki stan zagrożenia epidemicznego , że będzie można dopuścić do takich spotkań, które mają charakter zbiorowy, które właściwie są spotkaniami o charakterze publicznym, więc prosiłbym tutaj o wyrozumiałość i cierpliwość. Nic na to na tym etapie nie jesteśmy w stanie poradzić. Jest to kwestia ochrony zdrowia i życia.

Andrzej Duda przypomniał, że obecne wytyczne mają na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia przez osoby, które na wesela przyjeżdżają z całej Polski:

– Proszę zrozumieć, na takie spotkania przyjeżdżają ludzie z różnych części Polski. Spotykają się, a mamy jeszcze cały czas, niestety, zagrożenie epidemiologiczne w naszym kraju. Ono się zmniejsza, no ale mieliśmy ostatnio duży wzrost zachorowań, chociażby na Śląsku. To są sygnały, które cały czas niepokoją i nie pozwalają spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość spokojnie tym, którzy są za to odpowiedzialni, więc proszę o zrozumienie.

Konkretniejsze informacje padły podczas wywiadu dla radiowej Trójki z ust ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego:

– Myślę, że już w lipcu będzie można urządzać większe uroczystości. Duże wesela to nie będą, ale tak do 50 osób. Będziemy o tym na bieżąco informować z premierem Mateuszem Morawieckim.

Zdaniem wiceministra zdrowia, Janusza Cieszyńskiego, który w piątek wziął udział w konferencji prasowej, ministerstwo zarekomenduje zgodę na organizację wesel jeszcze wcześniej:

– Wesela miałyby zostać włączone do kolejnego etapu rozmrażania gospodarki i życia społecznego. Szczegóły zostaną przedstawione przez premiera prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.


Inf. Facebook/ Andrzej Duda, o2.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje