wtorek, 22 czerwca 2021 10:18

Kiedy rehabilitacja po operacji kręgosłupa szyjnego?

Autor Artykuł sponsorowany
Kiedy rehabilitacja po operacji kręgosłupa szyjnego?

Większość osób, które muszą poddać się operacji kręgosłupa szyjnego ma wiele pytań. Najczęstszym jest "jak długo trwa powrót do zdrowia po operacji?". Niestety, nie ma jednoznacznej lub prostej odpowiedzi na to pytanie. Odcinek szyjny kręgosłupa jest bardzo wrażliwy i bardzo skomplikowany, więc czas odzyskiwania sprawności będzie się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta czy rodzaju zabiegu, który jest wykonywany. Oczywiście, możesz czuć się tym zaniepokojony. Ale pamiętaj, że dopóki będziesz postępować zgodnie z instrukcjami chirurga, powinieneś być w stanie w pełni wrócić do zdrowia.

Poniżej znajdziesz kilka informacji, które mają na celu pomóc Ci zrozumieć procedurę, dowiedzieć się ile czasu może zająć odzyskanie sprawności i co można zrobić, aby Twój powrót do zdrowia był szybszy i z mniejszą liczbą komplikacji.

Korzyści z operacji kręgosłupa szyjnego

Nikt nie chce przechodzić operacji i większość ludzi będzie jej w miarę możliwości unikać. Jednak operacja szyi oferuje również szereg istotnych korzyści, które warto wziąć pod uwagę. Obejmują one:

  • Mniejszy ból, a tym samym lepszą jakość życia. Po całkowitym wyleczeniu, będziesz mógł wznowić swoje normalne życie i zapomnieć o bólu kręgosłupa;
  • Lepsze zdrowie. Zazwyczaj ból szyi jest objawem choroby podstawowej, która musi być rozwiązana. Operacja zapobiega pogorszeniu stanu pacjenta.

Czynniki, które wpływają na czas powrotu do zdrowia

Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, jak długo trwać będzie rehabilitacja kręgosłupa szyjnego. To jak zły był stan pacjenta przed operacją i jaki rodzaj operacji przeszedł to dwa najważniejsze czynniki, które wpływają na czas powrotu do zdrowia. Inne czynniki obejmują:

  • Twój wiek. Im młodszy jesteś tym szybciej odzyskasz sprawność po operacji. Młodszy organizm szybciej się regeneruje. Z drugiej strony, młodsze osoby dosyć rzadko wymagają operacji kręgosłupa szyjnego;
  • Twój ogólny stan zdrowia. Jeśli masz jakiekolwiek inne schorzenia lub prowadzisz niezdrowy styl życia, jest bardziej prawdopodobne, że czas odzyskiwania sprawności będzie dłuższy. Im zdrowszy jesteś na początku procedury, tym krótszy będzie czas rekonwalescencji. Palenie tytoniu, nadwaga, nadmierne spożywanie alkoholu i choroby przewlekłe mają negatywny wpływ na czas gojenia się ran;
  • Twój styl życia. Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia i regularnie uprawiają zdrową aktywność fizyczną, zazwyczaj szybko wracają do zdrowia. Natomiast osoby, które wykonują bardzo wymagającą pracę fizyczną, mają tendencję do znacznie wolniejszego powrotu do pełnej sprawności. Jeśli jesteś osobą bardzo aktywną, powrót do takiego poziomu aktywności również zajmie Ci zazwyczaj więcej czasu.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa szyjnego - jak szybko wrócić do zdrowia?

Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego jest fizycznie wymagającym procesem. Dzieje się tak dlatego, że kręgosłup szyjny odpowiada za ruch i podtrzymywanie głowy. W związku z tym nie ma możliwości całkowitego odciążenia szyi po operacji. Odpowiednio dobrane łóżko rehabilitacyjne może zminimalizować ten problem. Mimo to, powrót do zdrowia po operacji szyi jest często nieco dłuższy niż w przypadku innych rodzajów operacji. Niemniej jednak, istnieją pewne ważne wskazówki dotyczące odzyskiwania sprawności po operacji odcinka szyjnego kręgosłupa, które można wykorzystać, aby skrócić czas potrzebny na powrót do zdrowia.
Wskazówki te stanowią jednak tylko przewodnik, który może pomóc w rehabilitacji. Pamiętaj, że najważniejsze jest przestrzeganie wytycznych określonych przez chirurga, który na ogół tworzy program dostosowany do indywidualnej sytuacji pacjenta.

Daj sobie czas na odpoczynek

Należy chronić miejsce operacji i kręgosłup przed nadmiernym uciskiem, a to można osiągnąć poprzez odpoczynek. Może być kuszące, aby jak najszybciej wrócić do pracy lub do ćwiczeń fizycznych, ale to nie jest dobry pomysł. Należy poświęcić czas na odpoczynek i rekonwalescencję, ponieważ w przypadku nadmiernego wysiłku operacja może zakończyć się niepowodzeniem. Nie należy się forsować, a powrót do aktywności fizycznej powinien nastąpić po uzyskaniu zgody od chirurga. Ważny jest także komfort podczas odpoczynku. Zapewnić mogą go specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne marki Elbur.

Fizykoterapia

Prawdopodobnie po operacji zostałeś skierowany na rehabilitację. Niestety, wiele osób uczęszcza na zajęcia tylko po to, aby otrzymać instrukcje, do których następnie się nie stosuje. Jeśli chcesz szybko wrócić do zdrowia po operacji, musisz nad tym popracować, a to oznacza zaangażowanie się w program i udział w sesjach, a także ćwiczenia w domu. Będzie to miało ogromny wpływ na ogólny czas powrotu do zdrowia. Rehabilitację kręgosłupa szyjnego należy rozpocząć około 2 tygodni po operacji.

Odpowiednie nawodnienie i zdrowa dieta

Musisz upewnić się, że Twoja krew jest odpowiednio natleniona i pełna niezbędnych witamin i minerałów. Dzięki temu będzie mogła swobodnie się przemieszczać i dostarczać do miejsca operacji niezbędne składniki odżywcze, pomagając w procesie gojenia. Podczas rekonwalescencji jedz dużo warzyw i owoców oraz zawsze miej przy sobie wodę. Dzięki temu pozostaniesz w pełni nawodniony przez cały dzień, zwalczysz stan zapalny i ułatwisz swojemu organizmowi powrót do zdrowia.

Przestrzegaj zaleceń lekarza

Bardzo ważne jest, aby po zakończeniu operacji zadbać o siebie. Jeśli chcesz jak najszybciej wrócić do zdrowia, musisz czuć się bezpiecznie i komfortowo. Prawdopodobnie lekarz przepisał Ci środki przeciwbólowe i udzielił wskazówek, jak dbać o ranę. Zostaniesz również poinformowany o rzeczach, których absolutnie nie możesz robić, takich jak wykonywanie forsownych ćwiczeń. Chirurg poinformuje Cię również, jak długo powinna trwać rehabilitacja oraz kiedy będziesz mógł wrócić do codziennych aktywności. Pamiętaj, że komfort oraz wygodo podczas rekonwalescencji to kluczowe czynniki sprzyjające leczeniu. Warto na ten czas zaopatrzyć się w łóżko rehabilitacyjne.

Czego unikać po operacji kręgosłupa szyjnego?


Po operacji powinieneś spodziewać się ograniczenia w wykonywaniu niektórych czynności fizycznych. Pochylanie się, aby coś podnieść lub podnoszenie ciężkich przedmiotów jest generalnie niedozwolone. W związku z tym konieczne będzie wsparcie najbliższych, którzy pomogą w codziennych czynnościach w czasie rekonwalescencji. Elektryczne, sterowane na pilota łóżka rehabilitacyjne Elbur zdecydowanie ułatwiają opiekę nad osobą po operacji. Ze względu na nadmierne obciążenie szyi podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny zaleca się, aby w ciągu pierwszych 2 tygodni po operacji brać tylko prysznic. Siedzenie na siedzisku pod prysznicem jest korzystne, ponieważ zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się lub upadku.
Pamiętaj także, że jeśli masz gorączkę, zauważysz krew lub ropę sączącą się z rany, masz trudności z oddychaniem, odczuwasz ból lub drętwienie, musisz poinformować o tym swojego lekarza. Słuchanie swojego ciała i stosowanie się do zaleceń chirurga jest najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby skrócić czas powrotu do zdrowia.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka