wtorek, 23 marca 2021 12:24

Kiedyś straszył, teraz będzie powodem do dumy. Tak wygląda Park Strzelecki po rewitalizacji

Autor Aleksandra Tokarz
Kiedyś straszył, teraz będzie powodem do dumy. Tak wygląda Park Strzelecki po rewitalizacji

Dobiegają końca prace przy rewitalizacji Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu. Mieszkańcy Sądecczyzny czekali na realizację tego przedsięwzięcia od lat. Ta była możliwa dzięki wsparciu samorządu województwa małopolskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Sądecki Park Strzelecki zmienił się nie do poznania. Mimo, iż trwają jeszcze prace wykończeniowe przy zlokalizowanych na jego terenie obiektach, a także roboty związane z zagospodarowaniem otoczenia, już teraz prezentuje się niezwykle efektownie. W miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się zaniedbana muszla koncertowa oraz zniszczone ławeczki, powstał okazały amfiteatr – nowe centrum wydarzeń plenerowych miasta. Obiekt, posiadający ok. 3 tys. miejsc dla widzów, nakryty jest specjalną membraną, co pozwoli na prowadzenie imprez bez względu na warunki atmosferyczne. Elewacje wykonane są głównie z materiałów naturalnych, wśród których dominuje drzewo oraz kamień.

Zmiany widać także na terenie samego parku. Zdewastowane asfaltowe alejki spacerowe zastąpiły pełne uroku ścieżki wyłożone kostką i oświetlone. Powstały nowe obiekty: wielofunkcyjny pawilon, place zabaw dla dzieci m.in. z mokrą piaskownicą i sadzawką, plac wejściowy z fontanną oraz mini-ścieżka biegowa z pętlą gimnastyczną, wyposażoną w elementy do ćwiczeń dla dorosłych. Jeszcze przed końcem kwietnia planowane jest zakończenie budowy drewnianych pawilonów – altan, które stanowić będą "czytelnię" i "ogród seniora" oraz przebudowy ogrodzenia kortów tenisowych. Cały teren parku zostanie objęty monitoringiem.

Prezydent proponuje jak ratować sądeckie MPK. Ma konkretny plan
Podczas briefingu prasowego w siedzibie spółki MPK, prezydent Ludomir Handzel poinformował o złożeniu poprawki do budżetu, dzięki której do spółki MPK miałaby wrócić kwota 4 milionów złotych. Prezydent chce, by radni poprali poprawkę do budżetu na dzisiejszych obradach.

To jeszcze nie wszystko. W ramach projektu realizowana jest także przebudowa przylegających do parku ulic oraz budowa ok. 280 miejsc postojowych. W pobliżu zlokalizowane zostaną dwa nowe przystanki komunikacji miejskiej.

Koszt rewitalizacji Parku Strzeleckiego, która zostanie zrealizowana do końca kwietnia 2021 roku, szacowany jest na 53 mln zł. Generalnym wykonawcą prac jest sądecka firm Erbet.

inf./fot. UMWMNowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje