wtorek, 23 marca 2021 08:54

Prezydent proponuje jak ratować sądeckie MPK. Ma konkretny plan

Autor Aleksandra Tokarz
Prezydent proponuje jak ratować sądeckie MPK. Ma konkretny plan

Podczas briefingu prasowego w siedzibie spółki MPK, prezydent Ludomir Handzel poinformował o złożeniu poprawki do budżetu, dzięki której do spółki MPK miałaby wrócić kwota 4 milionów złotych. Prezydent chce, by radni poprali poprawkę do budżetu na dzisiejszych obradach.

- MPK to miejsce pracy wielu mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny. Obecnie obserwujemy próbę grania tą spółką politycznie. W związku z tym złożyłem poprawkę do budżetu, która ściąga z wydatków bieżących z działu oświata i wychowanie stosownej kwoty i proponuję przeznaczenie tego dla sądeckiego MPK – tłumaczył Ludomir Handzel.

Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu zaszkodzić miały decyzje podjęte w grudniu ubiegłego roku, według których wprowadzono poprawki do projektu budżetu, przygotowanego przez prezydenta. Dotacja dla MPK została wówczas zmniejszona z 19 mln do 15 mln złotych, a brakujące 4 mln mają być teraz głównym powodem, dla którego spółka znajduje się w trudnej sytuacji.

- Jestem daleki od politykowania, jednak jeżeli konkretne ruchy nie zostaną podjęte już teraz, to znaczy na tej sesji, będzie musiał zostać wdrożony plan głębokiej restrukturyzacji spółki. Trzeba będzie też w kosztach znaleźć brakujące 4 mln złotych. Byłoby to bardzo bolesne, wiele miejsc pracy i linii autobusowych zostałoby zlikwidowanych. Jako prezydent miasta nie mogę się na to zgodzić. Chcę żeby polityka była jak najdalej od Nowego Sącza, a przede wszystkim od spółek komunalnych i od miejsc pracy – mówił Handzel. - Nie wyobrażam sobie, żeby nie znalazło się 12 radnych, którzy właśnie tę poprawkę, którą złożyłem do biura rady miasta, nie poparli.

W regionie przybywa zakażeń. Jak wygląda sytuacja w sądeckim szpitalu?
W Małopolsce potwierdzono dziś 1 207 nowych zakażeń koronawirusem. W powiecie nowosądeckim przybyło 34 zakażonych. W Nowym Sączu 7. Mimo wszystko można stwierdzić, iż, póki co, sytuacja w sądeckim szpitalu jest opanowana. Dzisiaj przeorganizowano tam część oddziałów.

- Mam nadzieję, że te pieniądze, które zostaną nam przekazane sprawią, że załoga będzie już spokojna, nie będzie się martwiła o miejsca pracy i wrócimy do normalnej pracy – skomentował Wojciech Zygmunt, Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy MPK Sp. z.o.o. W Nowym Sączu.

- Pieniądze są, kolokwialnie mówiąc, pożyczone od oświaty i wychowania. Zapewniam przedstawicieli szkół i sądeckich nauczycieli, że w żaden sposób nie wpłynie to na kwestie związane z wynagrodzeniem czy ze stabilnością funkcjonowania sądeckiej oświaty – dodał prezydent Nowego Sącza.

Decyzja ma zapaść podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta.

fot. UM Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje