wtorek, 26 października 2021 14:46

Kolejna nowoczesna metoda operacyjna w brzeskim szpitalu

Autor Mirosław Haładyj
Kolejna nowoczesna metoda operacyjna w brzeskim szpitalu

W ostatnim miesiącu w oddziale urologii  SP ZOZ w Brzesku kierowanym przez specjalistę urologa Marka Niekurzaka przeprowadzono zabieg Radykalnej Prostatektomii Laparoskopowej (w skrócie RPL).

RPL to nowoczesna metoda leczenia miejscowo zaawansowanego raka prostaty (bez przerzutów), polegająca na usunięciu całego gruczołu krokowego (prostaty) wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz węzłów chłonnych. Zabieg przeprowadza się poprzez kilka niewielkich nacięć na skórze brzucha, przez które wprowadza się kamerę oraz instrumentarium zabiegowe.

Zabieg jest wykonywany z oszczędzeniem struktur nerwowo-naczyniowych odpowiedzialnych za kontynencję (trzymanie moczu) i erekcję, dzięki czemu minimalizuje się uszczerbek na jakości życia pacjenta.

Pierwszy w brzeskim szpitalu zabieg RPL przeprowadził zespół specjalistów urologów FEBU:  dr n. med.  Marek Pogodziński, lek. Norbert Kopeć oraz lek. Maciej Kmita. W zabiegu uczestniczyły również pielęgniarki instrumentariuszki: Barbara Trąba, Jolanta Wszołek, Jolanta Dudek oraz zespół anestezjologiczny: lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii Anna Plewa oraz pielęgniarka Renata Krokosz.

Zastosowana metoda wyróżnia się przede wszystkim niższym ryzykiem powikłań niż otwarta metoda chirurgiczna. Ponadto krwawienie podczas zabiegu jest minimalne, a dolegliwości bólowe po zabiegu znacznie łagodniejsze.

Po zabiegu pacjent został otoczony opieką pooperacyjną przez personel pielęgniarski oddziału urologii. Już w 4. dobie mógł opuścić oddział.

Jest to kolejna nowoczesna metoda operacyjna z sukcesem wykorzystywana przez brzeskich urologów. Jakiś czas temu zespół urologiczny wykonywał między innymi pierwsze zabiegi endoskopowe z użyciem stenów, zabiegi PCNL czy RIRS (kruszenie i ewakuacja kamieni nerkowych za pomocą giętkiego endoskopu i lasera).

Inf. i foto: SPZOZ w Brzesku

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje