poniedziałek, 17 października 2022 09:23

Wieliczka. Dwa zatrzymania w sprawie podpaleń. Sprawcy usłyszeli po 4 zarzuty

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Dwa zatrzymania w sprawie podpaleń. Sprawcy usłyszeli po 4 zarzuty

Wieliccy policjanci zatrzymali 21-latka i 14-latka, podejrzanych o dokonanie podpaleń na terenie powiatu wielickiego.

Wieliccy policjanci pracowali nad sprawą pożarów, do których doszło na terenie gm. Biskupice we wrześniu oraz w październiku br. Jak ustalono, pożary były wzniecane najczęściej w późnych godzinach nocnych.

Przypomnijmy, 6 września w ogniu stanęła drewniana stodoła w Łazanach. Pożar wybuchł około godz. 21.20. 11 września palił się budynek gospodarczy w Trąbkach, które od Łazan dzielą tylko 2 kilometry. Pożar zauważono ok godz. 5 rano. Ten pożar na szczęście udało się szybko ugasić. 13 września wieczorem spłonął stary, opuszczony budynek w Łazanach. W budynku nikt nie mieszkał, więc nikt nie mógł zaprószyć ognia przez przypadek. 9 października w Trąbkach ogień pochłonął w środku nocy stodołę. Pożarł wybuchł około godziny 23:18. Ostatni pożar miał miejsce 11 października znów w Łazanach. Tym razem pożar wybuchł w stodole wypełnionej sianem oraz maszynami rolniczymi.

Prowadząca śledztwo Policja nie wykluczała, że niektóre z nich to były podpalenia. Straty poniesione wskutek podpaleń stert słomy, stodół (w których znajdowały się maszyny i urządzenia rolnicze) oraz opuszczonych budynków, przekroczyły 100 tys. zł. Miejsca zdarzeń zostały poddane oględzinom z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa. Intensywne, żmudne czynności operacyjne i procesowe pozwoliły na wytypowanie sprawcy tych podpaleń. 13 października br. policjanci zatrzymali w tej sprawie 21-letniego mieszkańca powiatu wielickiego. Materiał dowodowy zgromadzony w postępowaniu doprowadził do zatrzymania 21-latka, podejrzanego o dokonanie podpaleń na terenie powiatu wielickiego. Mężczyzna usłyszał 4 zarzuty uszkodzenia mienia poprzez umyślne podłożenie ognia. Prokurator z Prokuratury Rejonowej w Wieliczce zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju. Za popełnione przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

W zeszłym tygodniu cztery zarzuty podpalenia postawiono 14-latkowi z powiatu wielickiego. Chłopak został oskarżony o 4 podpalenia na terenie gminy Niepołomice. W maju i w czerwcu doszło tam do pożaru samochodu dostawczego, ciągników rolniczych oraz bel siana. Straty poniesione wskutek pożarów przekroczyły 55 tys. zł. Na podstawie zgromadzonego materiału ustalono, że za te podpalenia odpowiedzialny jest właśnie 14-letni mieszkaniec powiatu wielickiego. O jego dalszych losach zadecyduje Sąd Rodzinny.

fot. PSP Wieliczka oraz OSP Łazany

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje