sobota, 27 listopada 2021 03:59

Kolejny kraj otrzymał od Polski szczepionki przeciw koronawirusowi

Autor Mirosław Haładyj
Kolejny kraj otrzymał od Polski szczepionki przeciw koronawirusowi

W minionym tygodniu w obecności Pierwszych Dam obu krajów Polska przekazała Macedonii Płn. transzę 200 000 szczepionek przeciw Covid–19. W Instytucie Transfuzjologii Kliniki Matki Teresy w Skopje Agata Kornhauser–Duda wyraziła nadzieję, że donacja przyczyni się do międzynarodowej walki z pandemią.

Polska przekazała dawki szczepionki wyprodukowanej przez firmę Pfizer.

– W ostatnich kilkunastu miesiącach żyliśmy w niezwykle trudnej sytuacji spowodowanej koronawirusem, wrogiem atakującym narody na całym świecie. W tym kontekście uważam, że współpraca międzynarodowa ma szczególne znaczenie, bo tylko przy pomocy i współpracy międzynarodowej możemy walczyć z tym niewidzialnym wrogiem

– mówiła Agata Kornhauser–Duda.

– Cieszę się, że podczas tej oficjalnej wizyty w Macedonii Północnej mogę przekazać 200 tys. dawek szczepionek jako darowiznę dla narodu macedońskiego – oświadczyła, zachęcając wszystkich, którzy nie są zaszczepieni, by to uczynili.

Pierwsza Dama Macedonii Północnej podkreśliła, że ​​darowizna jest kolejnym potwierdzeniem przyjaźni między dwoma narodami, ale także aktem solidarności potrzebnym w tym globalnym kryzysie.

– Jestem przekonana, że w ciągu dwóch ostatnich lat każdy z nas miał kogoś bliskiego, kto był chory na covid. Jestem przekonana, że wielu z nas straciło bliskich, krewnych, przyjaciół. Dlatego uważam, biorąc pod uwagę wszystkie istniejące i dostępne dane, że tylko szczepionka jest jedynym wyjściem z tej sytuacji. Tylko za masowych szczepień uda nam się wyjść z tego kryzysu

– apelowała Elizabeta Gjorgjevska.

Obecny w instytucie macedoński minister zdrowia Venko Filipce powiedział, że te dwa lata pokazały, jak ważna jest pomoc i solidarność ze strony innych krajów, jednocześnie podkreślając, że Polska jest jednym z pierwszych państw, które ogłosiły uruchomienie mechanizmu solidarności i donacji szczepionek.

Wcześniej, podczas roboczego lunchu Małżonki Prezydentów Polski i Macedonii Północnej rozmawiały o przedłużającej się pandemii, o szczepieniach oraz zachęcaniu do nich obywateli. Panie podjęły też temat nauczania zdalnego i jego konsekwencji dla młodych ludzi, rozmawiały nt. systemu edukacji w obu krajach i wybranych przez młodzież kierunkach studiów.

Inf. i foto: prezydent.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje