sobota, 30 września 2023 12:51

Kończy się budowa nowego mostu na Dunajcu

Autor Marzena Gitler
Kończy się budowa nowego mostu na Dunajcu

W Wierzchosławicach wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Józef Gawron wzięli udział w próbach obciążeniowych nowego mostu na Dunajcu. Jest to najdłuższy most w Małopolsce, a jego budowa była możliwa dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.

Nowy most na Dunajcu ma ponad 800 metrów długości, co czyni go jednym z najdłuższych w kraju. Realizacja tej inwestycji była możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 144 mln zł. Dzięki przeprawie przedsiębiorcy będą teraz chętniej inwestować w Tarnowie i okolicach

Most w Wierzchosławicach posiada też najdłuższe przęsło mierzące aż 185 metrów i pozwoli kierowcom szybko dostać się z autostrady A4 do Tarnowa i okolic. Dzisiaj przeprowadzono testy obciążeniowe statyczne i dynamiczne mostu przy udziale ciężarówek ważących 400 ton i specjalnych czujników, które mierzą każde drgnięcie.

Most powstał w sąsiedztwie oddanej do użytku w ubiegłym roku przeprawy w Ostrowie i ma połączyć zachodnią część Tarnowa z węzłem autostradowym Tarnów-Mościce. Pozwoli to ominąć wąskie drogi biegnące między domami w Ostrowie. Prace przy przeprawie zmierzają ku końcowi, a kierowcy będą mogli korzystać z nowej przeprawy już pod koniec roku.

Całkowita wartość tej inwestycji to blisko 167 mln, z czego ponad 144 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Część środków pochodzi też z dotacji celowej udzielonej przez: Miasto Tarnów - 6 mln zł, Powiat Tarnowski - 1 mln zł i Gminę Wierzchosławice - 100 tys. zł.

Termin zakończenia inwestycji jest planowany na 30 listopada 2023 roku.

Inf. i fot. UMWM

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka