środa, 1 marca 2023 09:15

Konflikt w powiecie gorlickim? Mieszkańcy Sitnicy chcą odłączyć się od gminy Biecz

Autor Patryk Trzaska
Konflikt w powiecie gorlickim? Mieszkańcy Sitnicy chcą odłączyć się od gminy Biecz

Istne "trzęsienie ziemi" w powiecie gorlickim. Mieszkańcy wsi Sitnica chcą odłączyć się od gminy Biecz. Zebrano już kilkaset podpisów w tej sprawie. Podwody zaskakują.

Na najbliższym posiedzeniu zebrania sołeckiego wsi Sitnica procedowane będą punkty dotyczące odłączenia się od gminy Biecz oraz przyłączenia się do gminy Moszczenica.

Pod petycją w tej sprawie podpisało się ponad dwustu mieszkańców. Argumentują oni swoją wolę faktem, że Biecz jest gminą miejsko-wiejską, a Moszczenica typowo wiejską, co ma powodować lepsze rozumienie potrzeb mieszkańców Sitnicy. Drugą kwestią jest odległość. Sitniczanie twierdzą, że mają zdecydowanie bliżej do Moszczenicy niż do Biecza, dlatego też korzystają z autobusów na terenie gminy tej pierwszej.

Można śmiało przyznać, że temat przynależności administracyjnej wsi w powiecie gorlickim wraca jak bumerang. Na początku tego tysiąclecia pojawił się podobny wniosek o odłączenie od gminy Biecz, jednak ze względu na stan infrastruktury we wsi,wniosek upadł.

Zarówno w przypadku tamtego wniosku, jak i tego teraźniejszego nie ma mowy o konflikcie z gminą Biecz. Mieskzańcy arguemntują swoją decyzję wygodą oraz większym rozueminiem ich problemów w Moszczenicy.

Przypomnijmy, Sitnica to wieś w powiecie gorlickim. Wyodrębniła się ona z Rozembarku, powstałego na podstawie przywileju  przeniesienia wsi z prawa polskiego na niemieckie, położonej nad rzeką Sczitnica, z 1351 roku. W latach 80. XX wieku, wybudowano  na jej terenie kościół filialny pw. św. Maksymiliana Kolbego należący do rzymskokatolickiej parafii św. Andrzeja Apostoła w Rożnowicac. We wsi znajduje się również Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, wybudowana w 2002 r oraz OSP.

foto: Zelyoniy.anton/wikimedia commons

Gorlice - najnowsze informacje