środa, 15 czerwca 2022 12:54

Koniec wycieczek do Auschwitz? Ministerstwo Edukacji odwołuje szkolne wyjazdy

Autor Marzena Gitler
Koniec wycieczek do Auschwitz? Ministerstwo Edukacji odwołuje szkolne wyjazdy

Izraelska młodzież, która odbywała wycieczki współorganizowane przez Ministerstwo Edukacji Izraela, przestanie przyjeżdżać do Polski? Izraelskie media poinformowały o odwołaniu całego programu wyjazdów w tym roku. Poszło o broń noszoną przez ochroniarzy.

Rodzice izraelskich uczniów, którzy w te wakacje mieli przylecieć do Polski na wycieczki w czasie których m.in. odwiedzali Auschwitz-Birkenau i Kraków, dostali zawiadomienia z Ministerstwa Edukacji Izraela o odwołaniu całego programu wyjazdów w tym roku — poinformowały wczoraj wieczorem izraelskie media. ME zapewnia też o zwrocie już poniesionych kosztów.

Powodem decyzji o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski, poświęconych Holokaustowi ma być spór pomiędzy władzami izraelskimi a polskim MSZ na temat posiadania broni przez stanowiących ochronę wycieczek oficerów Szin Bet (izraelskiej służby specjalnej). Jak twierdzą izraelskie media, w Warszawie miała zapaść decyzja, że oficerowie nie mogą już być uzbrojeni.

Przypomnijmy, o problemach z odwiedzającymi Polskę młodymi Izraelczykami informował we wrześniu ubiegłego roku wiceminister MSZ Paweł Jabłoński. Na antenie Telewizji Republika stwierdził, że posiadanie broni przez ochronę wycieczek, wobec sytuacji w naszym kraju jest nieuzasadnione. Mówił też, że należy przeanalizować i zmienić program wycieczek, tak aby Polska nie kojarzyła się tylko z Holokaustem.

Problemy z kontaktach z Izraelem pojawiły się po przyjęciu przez Parlament znowelizowanego Kodeksu postępowania administracyjnego, który zdaniem strony izraelskiej utrudnia o zwrot powojennego mienia żydowskiego. W marcu br. decyzję o zakończeniu programu wycieczek do Polski podjęła też izraelska armia.

Muzeum Auschwitz-Birkenau odwiedziło w 2018 roku (przed pandemią) ponad 2 miliony zwiedzających, z czego 62 tys. to Izraelczycy. W programie szkolnych wycieczek, oprócz niemieckiego nazistowskiego obozu w powiecie oświęcimskim, zazwyczaj jest Warszawa, Majdanek, Lublin. W Małopolsce odwiedzają Kraków z Kazimierzem, Tarnów i Zbylitowską Górę, zwiedzają też często synagogę w Dąbrowie Tarnowskiej. Oprócz miejsc związanych z Holokaustem w programie często jest Wieliczka i Zakopane.

for. arch. Fb. Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje