poniedziałek, 1 maja 2023 12:10

Konstytucja praw

Autor Artur Kozioł - Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka
Konstytucja praw

Używamy słów takich jak: tolerancja, nowoczesność, atrakcyjność. Ja osobiście wolę słowa: przyjaźń, dobroć, uczciwość. Wypowiadając te sowa chcielibyśmy, aby nikt na świecie nie prześladował innych ludzi. Aby nikt nikogo nie zabijał. Aby nie dochodziło do prób niszczenia drugiego człowieka dla korzyści materialnych, czyzdobycia władzy.

Patrzymy na świat, szukając pokoju i serdecznych więzi między ludźmi. Niestety również zbyt często przyzwyczajamy się do nieszczęść innych ludzi i tolerujemy zachowania dzielące społeczności. Oszustwa i kłamstwa przykrywają uczciwość. Niestety, tak czasami jest...

Na szczęście jesteśmy jednak społeczeństwem, które umie tworzyć zasady współżycia, budować konstytucję praw. Jesteśmy narodem, który podnosi flagę i upomina się o innych ludzi, którym dzieje się krzywda. Wiele możemy zmienić, w odniesieniu do rzeczywistości, i wiele zmieniamy potrafiąc rozróżnić autentyczny obraz naszej codzienności od ułudy i manipulacji.

Nie przypadkowo nasze ojczyste kolory: to biały i czerwony.Poszukujemy miejsca, w którym chcemy żyć. Często miejsce to znajduje się nie tam, gdzie się urodziliśmy; znajdujemy je również za granicami naszego kraju. Jednak zawsze łączy nas coś szczególnego - może to tęsknota, którą trudno wyrazić słowami. Kraj, otoczenie, pokój, przyroda, rodzina, sąsiad... poszukajmy słów, które nie pozwolą zniszczyć otaczającego nas świata.

fot. arch. A. Kozioł

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje