wtorek, 2 marca 2021 14:31

Koronawirus w Krakowie. To dzieci są "superroznosicielami"

Autor Marzena Gitler
Koronawirus w Krakowie. To dzieci są "superroznosicielami"

To dzieci są superroznosicielami koronawirusa? Taki wniosek wynika z kolejnej mini-ankiety, którą przeprowadził krakowski radny Łukasz Wantuch. Okazało się w niej, że aż 48% z przetestowanych nauczycieli żłobków, przedszkoli i klas I-III przeszło już COVID.

Radny poinformował o zaskakujących wynikach ankiety, którą przeprowadził wśród przetestowanych w Krakowie pracowników żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i liceów. Okazało się, że ci, którzy mają kontakt z małymi dziećmi prawie trzy razy częściej zakażają się koronawirusem, niż ich koledzy, którzy uczą młodzież.

"To dzieci są "super-roznosicielami". Otrzymałem dzisiaj  wyniki badań nauczycieli z VI LO. Zestawiając wcześniejsze testy i  dwie grupy, widać czarno na białym, że to dzieci są głównym "rozsadnikiem" koronawirusa. Oznacza to dwie rzeczy: 1) nie ma szans, aby dzieci wróciły do szkoły w tym roku, chyba że chcemy gwałtownego wzrostu zachorowań i IV fali. 2) to całe niszczenie gospodarki, zamykanie hoteli, restauracji, sklepów jest kompletnie bez sensu. Prawdziwy "winowajca" jest gdzieś indziej" - poinformował dziś na Facebooku (pisownia oryginalna).

To dzieci są "super-roznosicielami". Otrzymałem dzisiaj wyniki badań nauczycieli z VI LO. Zestawiając wcześniejsze...

Opublikowany przez Łukasza Wantucha Wtorek, 2 marca 2021

Radny zamieścił też grafikę, która ilustruje wyniki miniankiety.

Wynika z niej że zakażenie koronawirusem przeszło 47% ze stu nauczycieli i opiekunów zajmujących się dziećmi do lat 10 i tylko 18% pracujących z dziećmi starszymi i młodzieżą. W sumie w ankiecie wzięło udział 150 pracowników oświaty.

Można mieć wątpliwości, czy przebadania tak niewielkie liczby osób daje miarodajne wyniki, ale można zauważyć, że II i III fala koronawirusa pojawiły się w Polsce po całkowitym lub częściowym otwarciu szkół i przedszkoli.

Przypominamy, że pod koniec stycznia Łukasz Wantuch na konferencji prasowej w krakowskim szpitalu im. Żeromskiego zaprezentował wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród grupy pracowników placówek oświatowych w Krakowie, którzy nie chorowali i nie mieli objawów koronawirusa. Wynikało z niej, że zakażenie koronawirusem bezobjawowo przeszło średnio 47% z przebadanych testem na przeciwciała nauczycieli, co wykazały przeprowadzone wśród nich testy na przeciwciała. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Blisko połowa nauczycieli nie wie o tym, że przeszła już COVID. Podsumowano badanie
Czy badania przesiewowe przeprowadzone na grupie pracowników oświaty mają sens? Jakie dadzą efekty? Na te pytanie postanowił odpowiedziać Łukasz Wantuch, radny z Krakowa. Na konferencji prasowej w krakowskim szpitalu Żeromskiego podsumowano też dotychczasową akcję szczepień w tej placówce.

Łukasz Wantuch sprawdził też ilu krakowskich nauczycieli zaszczepionych preparatem AstraZeneca ma efekty poszczepienne. W badaniu ankietowym zebrał 117 odpowiedzi nauczycieli, którzy przyjęli tę szczepionkę. Zdecydowana większość informowała, że miała odczyn poszczepienny – złe samopoczucie, ból, gorączkę, problemy z zasypianiem. U większości objawy ustąpiły po 24 lub 48 godzinach, czasem utrzymywały się trzy doby. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. “Ból głowy, wymioty, temperatura, problemy ze snem” - nauczycielki z powikłaniami po szczepionce
Kraków wiadomości. Krakowscy nauczyciele, którzy przyjęli szczepionkę AstraZeneca i sygnalizują złe samopoczucie. Sprawę nagłośnił krakowski radny.

Warto dodać, że Kraków jako jedno z niewielu miast, zdecydowało się sfinansować testy dla nauczycieli. Na ten cel Rada Dzielnicy Stare Miasto przeznaczyła 10 tys. zł. Badania mają objąć ponad 200 nauczycieli i pracowników oświaty w tej dzielnicy Krakowa. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Będą dodatkowe testy na przeciwciała dla nauczycieli, pracowników szkół i domów kultury
Kraków wiadomości. Radni Dzielnicy Stare Miasto chcą sfinansować dodatkowe tety na przeciwciała COVID-19 dla nauczycieli.

zobacz też:

Łukasz Wantuch: “Jeśli ktoś z mojej rodziny się nie zaszczepi, to nie będę utrzymywał z nim kontaktów”
“Kiedy zawodzi perswazja, to państwo dysponuje środkami przymusu i siły. Nie chcesz się zaszczepić, to musisz ponieść tego konsekwencje” napisał Łukasz Wantuch, radny Rady Miasta Krakowa. Jegoo zdaniem szczepienia powinny być obowiązkowe. Dlaczego?
Efekty uboczne po szczepionce AstraZeneca. Wantuch: “Dobrze jest przygotować nauczycieli na to, że jeśli przeszli COVID bezobjawowo, te objawy mogą być u nich silniejsze”
Wiadomości Kraków. Radny Łukasz Wantuch przeprowadził ankietę na temat wystąpienia efektów ubocznych po szczepieniu szczepionką AstraZeneca. Do jakich doszedł wniosków?
Kraków

Kraków - najnowsze informacje