środa, 17 lutego 2021 11:03

Kraków. Będą dodatkowe testy na przeciwciała dla nauczycieli, pracowników szkół i domów kultury

Autor Marzena Gitler
Kraków. Będą dodatkowe testy na przeciwciała dla nauczycieli,  pracowników szkół i domów kultury

Radni Dzielnicy I Stare Miasto przygotowali projekt uchwały, w którym chcą z budżetu dzielnicy pokryć koszty testów na przeciwciała dla wszystkich nauczycieli samorządowych szkół podstawowych z klas IV-VIII. Poinformowali o tym wczoraj na konferencji prasowej.

- Przeznaczamy dodatkowe środki dla szkół podstawowych, by mogły przebadać swoich nauczycieli na przeciwciała COVID-19 - mówi Tomasz Daros. Testy będą dobrowolne, a przeznaczone środki, jeśli nie zostaną wykorzystane na testy, mogą być przeznaczone na inne działania związane z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa.

Testy mają objąć grupę ponad 200 osób z dzielnicy Stare Miasto. Koszt testów to ok. 10 tys. złotych. Decyzja o przeznaczeniu środków zapadnie na Radzie Dzielnicy I Stare Miasto w najbliższy czwartek.

O tym jaki jest cel projektu mówili Jan Hoffman Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto i Edyta Kruk, Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

- Nie mamy możliwości sfinansowania szczepionek, co byłoby najlepsze - mówił Jan Hoffman. - Skoro nie możemy tego zrobić, postanowiliśmy, że sfinansujemy testy. Wielu osobom wydaje się, że już przeszli COVID, bo przeszli jakieś przeziębienie. W związku z tym mogą lekceważyć konieczność zaszczepienia się.  Test pozwoli im odpowiedzieć na pytanie czy nadal są w grupie ryzyka i szczepionka może uratować im życie - argumentował radny.

- Takie badanie przesiewowe może ułatwić pracę dyrektorom placówek - dodała Edyta Kruk. - Jeśli dzieci faktycznie wrócą do szkół w marcu, będą mogli tak pokierować organizacją pracy w szkołach, aby była ona bezpieczna dla nauczycieli i uczniów.

Kraków sfinansuje testy dla pracowników szkół i domów kultury

To nie jedyna dobra wiadomość, która padła na konferencji. 11 lutego Tomasz Daros z posłem Aleksandrem Miszalskim, radnymi Lechem Kucharskim i Łukaszem Wantuchem rozmawiali z Zastępcą Prezydenta Krakowa Andrzejem Kuligiem na temat szczepień i badań dla wykluczonego z obecnego etapu szczepień dla nauczycieli personelu szkolnego czy pracowników MDK w Krakowie. To wszyscy nauczyciele powyżej 60 roku życia, pracownicy MDK, osoby pracujące w bursach i internatach,  personel administracyjny, dyrektorzy placówek nie posiadający wykształcenia pedagogicznego, woźne i woźni w szkołach podstawowych i średnich, pracujący w kuchni i przygotowujący posiłki, kierowcy autobusów szkolnych i taksówek, dowożący dzieci niepełnosprawne do szkół, logopedzi, psychologowie, terapeuci,  osoby pracujące w szatniach, sprzątające i pracownicy domów kultury, portierzy, asystenci międzykulturowi czy choćby pracownicy basenu w szkołach z basenem.

Ustalono, że testy na przeciwciała będą mogły bezpłatnie wykonać wszystkie osoby, które nie są objęte realizowanym obecnie rządowym programem szczepień nauczycieli. W Krakowie to ok. 3,5 tys. osób.

foto: Mateusz Łysik/Głos24

zobacz też:

Efekty uboczne po szczepionce AstraZeneca. Wantuch: “Dobrze jest przygotować nauczycieli na to, że jeśli przeszli COVID bezobjawowo, te objawy mogą być u nich silniejsze”
Wiadomości Kraków. Radny Łukasz Wantuch przeprowadził ankietę na temat wystąpienia efektów ubocznych po szczepieniu szczepionką AstraZeneca. Do jakich doszedł wniosków?
koronawirus najnowsze informacje

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka