niedziela, 20 grudnia 2020 16:16

Koronawirus zmutował! Jest jeszcze bardziej zaraźliwy

Autor Wiktoria Mitura
Koronawirus zmutował! Jest jeszcze bardziej zaraźliwy

W Wielkiej Brytanii pojawił się nowy wariant koronawirusa. Brytyjski minister zdrowia poinformował o 6 tys. zakażeń nową odmianą! Światowa Organizacja Zdrowia wezwała państwa Europy do zaostrzenia kontroli.

O wykryciu nowej odmiany COVID-19 poinformował już 14 grudnia brytyjski minister zdrowia. Powiedział, że "w tym momencie nic nie wskazuje, by ten wariant powodował większe  prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby. A najnowsze wskazania  kliniczne mówią, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie  zareagowała na szczepionkę".

Jednak w Wielkiej Brytanii potwierdzono aż 6 tys. zakażeń nową odmianą koronawriusa. Takie przypadki pojawiły się również w innych państwach.

Według WHO zakażenia nowym wariantem koronawiursa pojawiły się w Danii (9 przypadków), Holandii i Australii (pojedyncze przypadki).

Jak zareagowały na to inne państwa?

  • Austria planuje zakazać lotów z Wielkiej Brytanii,
  • Czechy zaostrzają przepisy kwarantanny dla osób podróżujących z wysp.
  • Francja rozważa zawieszenie lotów i ruchu kolejowego.
  • Włochy zaiwesiły już loty.
  • Niemcy rozważają zawieszenie połączeń lotniczych.
  • Holandia zakazała już lotów do Wielkiej Brytanii.
  • Belgia wstrzymała loty oraz ruch kolejowy Eurostar z Wielką Brytanią.

Co zrobi Polska?

Andrusiewicz powiedział, że Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić restrykcje w związku z lotami z Wielkiej Brytanii. - Najprawdopodobniej będzie taka rekomendacja - powiedział w rozmowie z Radiem Zet.

Minister Zdrowia Wielkiej Brytani podkreślił dziś, że nowy szczep wirusa wymknął się spod kontroli. Stwierdził, że trzeba działać szybko i zdecydowanie.

Nowy szczep koronawirusa

Na tą chwilę podejrzewa się, że nowy szczep rozprzestrzenia się dużo szybciej niż COVID-19. Jednak nie wskazuje na to, by był bardziej śmiertelny. Obecnie trwają dalsze badania.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że od północy do 6 stycznia (conajmniej) możliwe jest zawieszenie ruchu z Wielką Brytanią w całej Uni Europiejskiej.

info: onet.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje