czwartek, 20 lutego 2020 13:17

Kościelisko. Spłonął budynek "Salamandry". Znamy przyczynę

Autor Mirosław Haładyj
Kościelisko. Spłonął budynek "Salamandry". Znamy przyczynę

16 lutego o godz. 22:24 Dyżurny Operacyjny SKKP w Zakopanem otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku "Salamandra" w Kościelisku. W latach swojej znajdował się tam pensjonat należący do Wojska Polskiego.

W trakcie dojazdu do zdarzenia już z daleka widoczna była łuna pożaru  świadcząca o jego wielkości. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów z OSP Kościelisko i PSP Zakopane pożarem objęte było już całkowicie poddasze pustostanu i jego dach pokryty gontem. Strażacy niezwłocznie rozpoczęli akcję gaśniczą. Działania polegały na podaniu  prądów wody w natarciu na palący się dach obiektu, w trakcie dojazdu kolejnych zastępów na miejsce zdarzenia budowano kolejne linie gaśnicze.

Dużym utrudnieniem w prowadzeniu akcji było położenie budynku, który usytuowany jest na stromym zboczu. Strażacy nie mieli możliwości dojazdu na miejsce, wszystkie pojazdy pożarnicze stały na głównej drodze asfaltowej. Kolejną komplikacją było także zaopatrzenie wodne, korzystano bowiem tylko z jednego hydrantu zlokalizowanego ok 350 m od pożaru. Woda na miejsce pożaru musiała być dowożona przez pojazdy pożarnicze. Po opanowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania zarzewi ognia oraz do przeszukania całego obiektu. W pogorzelisku nie znaleziono ciał. Spaleniu uległ całkowicie dach i poddasze obiektu.

Oficer Prasowy KP PSP Zakopane, st. kpt. Andrzej Król-Łęgowski, poinformował, że przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. Z informacji strażaków wynika, że pustostan był zamieszkiwany przez osoby bezdomne. Dalszym wyjaśnianiem skutków pożaru zajmuje się policja.

Pożar zabudowań dawnego Ośrodka Wypoczynkowego Salamandra 🔥🏨 W nocy z niedzieli na poniedziałek zmagaliśmy się z dużym...

Gepostet von OSP Kościelisko am Montag, 17. Februar 2020

W zdarzeniu udział brało 18 zastępów  z JRG Zakopane, OSP Kościelisko, OSP Dzianisz Górny, OSP Witów, OSP Poronin, OSP Suche, OSP Biały Dunajec, OSP Ząb, OSP Nowe Bystre.

Inf.: KPP Zakopane
Fot.: OSP Kościelisko

Podhale - najnowsze informacje