czwartek, 4 maja 2023 11:40

Kraków. Kossakówka odzyska dawny blask?

Autor Mirosław Haładyj
Kraków. Kossakówka odzyska dawny blask?

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na spotkanie poświęcone kulisom prac nad tworzeniem muzeum rodziny Kossaków w ich dawnej willi. Wydarzenie, które odbędzie się w środę, 10 maja, o godz. 18.00, będzie okazją do podsumowania dotychczasowych działań oraz przybliżenia planów na najbliższe lata.

Przypomnijmy, że w 2019 roku zabytkowy zespół dworsko-pałacowy położony przy placu Kossaka 4 tzw. Kossakówka został zakupiony z funduszy miasta i przekazany Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Zadaniem muzeum jest stworzenie w tym miejscu prezentacji dokonań rodziny artystów. Budynek wymaga generalnego remontu oraz przystosowania do nowej funkcji.

– Przeprowadzono już szereg prac. Ze względu na ich charakter znaczna część tych działań nie jest znana publiczności Muzeum. Podczas spotkania opowiemy o pracy nad tą trudną i skomplikowaną inwestycją

– na zaplanowane na 10 maja spotkanie zapraszają przedstawiciele Muzeum MOCAK.

W tych dwóch siostrach kochał się cały Kraków. Jednak dla nich mężczyzną idealnym był znany malarz - ich ojciec

Spotkanie poprowadzą pracownicy koordynujący działania dotyczące Kossakówki – Justyna Majewska oraz Adrian D. Kowalski.

Pierwsza część spotkania będzie poświęcona badaniom nad historią willi, a także najważniejszym odkryciom i ustaleniom. Przedstawiciele muzeum przybliżą działania związane z budowaniem zbiorów przyszłej instytucji oraz opowiedzą o akcji poszukiwania pamiątek z historycznej Kossakówki.

Druga części spotkania będzie dotyczyć prac nad rewitalizacją historycznego budynku, takich jak programy remontowo-konserwatorskie, przeprowadzone roboty budowlane oraz prace konserwatorskie, a także uzyskane dofinansowania i pozwolenia administracyjne. Będzie to również okazja do przybliżenia planów na najbliższą przyszłość – z rozpoczęciem kompleksowego remontu na czele.

Prezentacja odbędzie się w sali audiowizualnej MOCAK-u 10 maja o godz. 18:00. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Czytaj również:

W tych dwóch siostrach kochał się cały Kraków. Jednak dla nich mężczyzną idealnym był znany malarz - ich ojciec
Najnowsza powieść Agnieszki Zakrzewskiej „Deficyt niebieskich migdałów”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Flow, opowiada o jednej z najbardziej intrygujących i uzdolnionych polskich poetek dwudziestolecia międzywojennego – Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Maria Janina Teresa Kossak (późnie…

Inf.: UMK
Fot.: Fot. R. Sosin / mocak.pl za UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka