niedziela, 23 października 2022 05:18

Remont pochłonie 14 milionów. Co dalej z Fortem Benedykt?

Autor Marzena Gitler
Remont pochłonie 14 milionów. Co dalej z Fortem Benedykt?

Jest już koncepcja remontu i zagospodarowania pięknego, zabytkowego fortu w krakowskim Podgórzu. W Forcie Benedykt będzie placówka dla młodzieży i kawiarnia.

20 października Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, Muzeum Podgórza i Muzeum Inżynierii i Techniki zaprezentowały założenia Programu Funkcjonalno-Użytkowego opracowanego dla tego Fortu nr 31 Benedykt przez dr Filipa Suchonia.

@glos24.pl Dzisiaj opowiemy Wam o unikatowym forcie Benedykt. Jest to unikat na skalę europejską. Mimo, że jest to umocnienie Twierdzy Kraków, nigdy nie miał strategicznego znaczenia w trakcie wojny. #kraków #fort #dron #travel #podróże #historia #ciekawostka #fort #podgórze #iws #dc #dlaciebie ♬ Chill Vibes - Tollan Kim

Przypomnijmy, sprawą niszczejącego fortu na Wzgórzu Lasoty w czerwcu ubiegłego roku zainteresowali się mieszkańcy i radni Dzielnicy Podgórze. Była to reakcja na próbę sprzedaży zabytku. Fort 31 „Św. Benedykt” to umocnienie wchodzące w skład Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1853–1856. Miasto planowało sprzedaż zabytkowej budowli, ale zablokowali to mieszkańcy, historycy, miłośnicy zabytków oraz Rada Dzielnicy.

We wrześniu ubiegłego roku ruszyły społeczne konsultacje na temat przyszłości fortu. Po ich zakończeniu zlecono opracowanie koncepcji, którą przedstawiono w Muzeum Podgórza.  

Relację ze spotkania opublikowała Akacja Ratunkowa dla Krakowa, która nie kryje zadowolenia z zaprezentowanej koncepcji.  "Miał być sprzedany, były pomysły na dom weselny czy "glamping" (luksusowy kemping) - tymczasem będzie remontowany i oddany w ręce krakowian! Chodzi oczywiście o Fort 31 św. Benedykt, czyli podgórską perełkę, o którą walczymy już półtora roku. Wczoraj poznaliśmy dokładne plany miasta. Są one efektem konsultacji społecznych, których byliśmy współinicjatorami. Przed projektantem postawiono zadanie trudne: ma być spokojnie dla okolicznych mieszkańców, bez tłumów, bez ingerencji w zabytkową strukturę fortu, miejsce ma być otwarte, pozostać w publicznych rękach, mieć instytucjonalnego operatora, a zieleń wokół fortu ma zostać zachowana. Co z tego wyszło?" - napisała organizacja w poście.  

✊ Miał być sprzedany, były pomysły na dom weselny czy "glamping" (luksusowy kemping) - tymczasem będzie remontowany i...

Opublikowany przez Akcja ratunkowa dla Krakowa Czwartek, 20 października 2022

W budynku ma powstać Centrum edukacji dla dzieci i młodzieży, którego operatorem będzie Muzeum Inżynierii i Techniki. Zajęcia będą koncentrować się na naukach ścisłych. Oprócz możliwości podziwiania samego fortu, który w końcu będzie dostępny dla mieszkańców, w placówce będzie niewielka kawiarnia.

Krakowskich ekologów zwłaszcza cieszy propozycja dotycząca zachowania zieleni, która otacza budynek. "Cieszy nas, że upadł pomysł odsłaniania "historycznych panoram" - z 226 drzew okalających fort do wycinki wyznaczono 24, głównie uschnięte. Do tego zaproponowano szereg rozwiązań ekologicznych m.in. związanych z retencją i użytkowaniem tzw. "szarej wody" - podsumowują.

Koszt prac remontowych i wyposażenia placówki ma wynosić 14 milionów złotych. Finansowanie częściowo ma zapewnić Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Za projekt odpowiada dr inż. arch. Filip Suchoń z Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich Politechniki Krakowskiej. Odnowiony fort zostanie udostępniony krakowianom w 2026 r.

fot. Mateusz Łysik / Głos24

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka