wtorek, 3 listopada 2020 13:07

Kraków. Gastroprotest na Rynku. Czego domaga się braża dotknięta przez lockdown?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Gastroprotest na Rynku. Czego domaga się braża dotknięta przez lockdown?

Przedstawiciele branży gastronomicznej w całej Polsce zorganizowali dziś Gastroprotest "Czarna Polewka dla Rządu RP". Akcja protestacyjne zorganizowano w 17 miastach w Polce, m.in w Krakowie.

Wydarzenia rozpoczęło się 3 listopada o godzinie 12:00. Organizatorzy zaplanowali w każdym z miast happening oraz podpisywanie i składanie petycji, z postulatami pomocy dla przedsiębiorców.

"Branża gastronomiczna walczy dziś o bezprecedensową w historii państwa polskiego sprawę, o PRAWO DO PRACY. Zjednoczona, jak nigdy dotąd, od wielu tygodni próbuje nawiązać z rządem dialog. W cieniu rozgrywających się na ulicy konfliktów społecznych, następuje prawdziwa katastrofa – zagłada małych i średnich polskich przedsiębiorców. Ponad 70.000 małych i średnich przedsiębiorców sektora gastronomii i około miliona miejsc pracy jest dziś poważnie zagrożonych. To nie jest pomarańczowe światło, to czerwony alert. Aż o 70% - tyle spada na rynku całkowita sprzedaż gastronomii w trakcie okresów uniemożliwienia stacjonarnej pracy restauracji. To oznacza, że prawie wszystkie punkty restauracyjne działają dziś poniżej progu rentowności. Wiele z nich już się nie podniesie. Na ich miejsce przyjdą inni? Kapitał zagraniczny, fundusze inwestycyjne? Być może. Czy jednak premier spojrzy w oczy drobnym przedsiębiorcom, którzy właśnie tracą majątek całego życia i do których za chwilę zapukają komornicy? Panie Premierze, gastronomia to zwykli płacący podatki Polacy. Większość z nas nie ma już zapasów, by przetrwać ten kryzys. Pan zabronił nam pracować. My jesteśmy solidarni z seniorami i wspieramy rzad w walce z COVID-19. Zamknęliśmy nasze biznesy. Pomagamy w wielu akcjach charytatywnie. Dlaczego nasz kraj nie jest solidarny dziś z nami? Zapraszamy do rozmowy!!!! Choć jutro serwujemy czarną polewkę, nadal wierzymy w szczęśliwe zakończenie tej historii" - zapowiadał Sztab Kryzysowy Gastronomii Polskiej, który koordynował akcję.  

Symboliczny prostest Organizatorem odbył się też na krakowskim Rynku. Przedstawiciele gastronomii postawili stół z zastawą, nakryty czarnym obrusem. Pojawiły się hasła i banery z postulatami wsparcia dla dotkniętych lokcdownem przedsiebiorców.

"Stawiamy się aby okazać nasz sprzeciw dla obecnej sytuacji w jakiej znalazła się branża gastronomiczna przez nieprzemyślane decyzję Rządu.Protestujemy pokojowo i wspólnie. W dniu protestu na ręce PREMIERA RZĄDU RP za pośrednictwem Wojewodów, każdy składa osobistą Petycję wspierającą Petycje Sztabu Kryzysowego Gastronomii Polskiej zawierającą poniższe żądania: GASTRONOMII POLSKIEJ są potrzebne od RZĄDU RP:

1. Merytoryczny Plan wychodzenia z kryzysu na 6 miesięcy
2. Zwolnienie pracodawców i pracowników z ZUS na 6 miesięcy
3. Stała i jednolita stawka 8% VAT na wszystkie produkty i usługi
4. Fundusz Wsparcia Gastronomii
5. Tarcza Antykryzysowa dla Gastronomii
6. Standardy „Bezpieczna Restauracja w epidemii” wg typów lokali
7. Zniesienie ograniczeń czasowych otwarcia wszystkich lokali
8. Podstawa konstytucyjna ograniczania prowadzenia działalności"
- napisali w wydarzeniu na Facebooku. Znaleźć tam można również wzór petycji do wojewody w sprawie zmian przepisów prawa (zobacz poniżej).

Gastroprotest Kraków - Czarna Polewka dla Rządu RP
Gastronomowie ŁĄCZMY SIĘ ‼️ Nadszedł moment, w którym reprezentanci polskiej gastronomii muszą wspólnie stanąć w obronie swoich praw i interesów, dlatego 03.11 organizujemy #GASTROPROTEST i serwujemy CZARNĄ POLEWKĘ DLA RZĄDU RP ‼️ Stawiamy się aby okazać nasz sprzeciw dla obecnej sytuacji w jakiej…

Według danych z końca 2019 roku w Krakowie jest 5288 przedsiębiorców prywatnych prwadzących działalność w dziale Zakwaterowanie i gastronomia i 31 publicznych. To ich najbardziej dotknęły ograniczenia związane z pandemią i spadek ruchu turystycznego.

PETYCJA w sprawie zmian przepisów prawa


Żądam wprowadzenia zmian przepisów prawa zgodnie z Petycjami złożonymi na ręce Premiera Rządu RP Pana Mateusza Morawieckiego przez Sztab Kryzysowy Gastronomii Polskiej w dniach: 21 października 2020 r. oraz 26 października 2020 r.

ŻĄDAM

1. Merytorycznego Planu wychodzenia z kryzysu dla Gastronomii Polskiej na najbliższe 6 miesięcy!

2. Zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne wszystkich przedsiębiorców oraz pracowników na okres 6 miesięcy od 01.11.2020 r..

3. Wprowadzenia stałej i jednolitej stawki 8% VAT na wszystkie produkty (żywność i napoje) i usługi gastronomiczne od dnia 01.11.2020 r.

4. Stworzenia „Funduszu Wsparcia Gastronomii” na wzór Funduszu dla Kultury.

5. Wprowadzenia „Tarczy Antykryzysowej dla Gastronomii Polskiej” na wzór tarczy antykryzysowej dla Turystyki, w zakresie przedstawionym ww. Petycjach.

6. Wyznaczenia w trybie pilnym przedstawicieli Rządu RP do wspólnego opracowania z ekspertami branży gastronomicznej standardów bezpieczeństwa higienicznego „Bezpieczna Restauracja w czasie epidemii” dla poszczególnych typów lokali.

7. Podania podstawy konstytucyjnej ograniczenia przez Rząd RP swobody prowadzenia działalności gospodarczej branży gastronomicznej, przez zamykanie lokali.

8. Uwolnienia w trybie natychmiastowym godzin otwarcia wybranych typów lokali gastronomicznych na zasadach przedstawionych ww. Petycjach.

Dodatkowo:
9. Przesunięcia terminu wprowadzenia kas fiskalnych on line z 01.01.2021 na 01.01.2022 r. i sfinansowania tego wprowadzenia przez Skarb Państwa."

zobacz też:

MZ: Zdrowie i życie ważniejsze od gospodarki!
Waldemar Kraska był gościem Polsat News. W wypowiedziach polskich polityków coraz częściej słychać o planowanym wprowadzeniu przez rząd w najbliższych dniach pełnego lockdownu. Wiceminister zdrowia na antenie Polsat News został zapytany o taką możliwość. Waldemar Kraska powiedział, że w przypadku…
Zmarło kilkumiesięczne dziecko z COVID-19
Dziś w Polsce z powodu koronawirusa zmarło 227 osób – to jeszcze nie jest najgorsze. Wśród śmiertelnych ofiar było 4-miesięczne dziecko. Zmarło w szpitalu. 4-miesięczny chłopczyk, to najmłodsza ofiara koronawirusa w Polsce. Do tej pory za taką uważano 18-letnią dziewczynę z Warszawy. WSSE w Katowi…
Koronawirus w Krakowie. W planach już czwarty szpital tymczasowy [AKTUALIZACJA 3.11]
Dziś Kraków przekroczył barierę 10 tys. zakażeń koronawirusem od poczatku epidemii. Dokładnie jest ich już 10 364. Z tej liczby 38,5% to przypadki aktywne. Jest ich obecnie już prawie 4 tysiące. Tymczasem wcałym województwie są obecnie tylko 4 wolne respiratory!
Małopolska (03.11): Ludzie umierają na ulicach… Nie ma wolnych karetek. Kto zajmie się pacjentami?
WSSE w Krakowie poinformowała dzisiaj o ponad 2 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Sytuacja jest na tyle poważna, że w Małopolsce będą powstawać kolejne szpitale tymczasowe oraz szpital polowy. Już teraz brakuje personelu medycznego. Czy system opieki zdrowotnej to przetrwa? Wczorajszy s…
koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje