WSSE w Krakowie poinformowała dzisiaj o ponad 2 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Sytuacja jest na tyle poważna, że w Małopolsce będą powstawać kolejne szpitale tymczasowe oraz szpital polowy. Już teraz brakuje personelu medycznego. Czy system opieki zdrowotnej to przetrwa?
Wczorajszy spadek ilości zakażeń był – raczej, tylko jednorazowy (1 749). Dziś notujemy kolejny wzrost liczby przypadków (2 108). Czy na tym się zakończy? Nie tylko epidemiolodzy uważają, że nastąpi jeszcze większy wzrost zakażeń – podkreśla to również rząd. Co stanie się jeśli liczba hospitalizowanych drastycznie wzrośnie?
W Małopolsce, oprócz istniejących, mają powstać dodatkowe cztery szpitale tymczasowe. Placówki te mają przejmować m.in. pacjentów z oddziałów covidowych w szpitalach, którzy nie są w bardzo złym stanie.
Kraków
W Krakowie mają powstać dwa kolejne szpitale tymczasowe. Jeden z nich ma mieścić się w Tauron Arenie. Do końca listopada ma być gotowy do przyjmowania pacjentów z koronawirusem.
Drugi szpital tymczasowy będzie się znajdował przy ulicy Focha. Ma się w nim znaleźć 150 łóżek. Prace nad budową szpitala rozpoczęły się wczoraj.
-Epidemia, z którą nam wszystkim przyszło się mierzyć, wymaga od nas konkretnych i szybkich działań. Tak właśnie zareagowaliśmy w marcu i kwietniu br., gdy wszystkie nasze kluczowe spółki przekazały łącznie 3 mln 200 tys. zł na walkę z koronawirusem. Tak jest również dzisiaj, gdy rozpoczynamy działania związane z budową szpitala tymczasowego – mówi Mariusz Grab, p.o. Prezes Zarządu, Grupa Azoty S.A.
Krynica Zdrój
Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA w Krynicy-Zdroju ma być przekształcone w izolatorium. Natomiast szpital tymczasowy ma mieścić się w Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym. Obie placówki zaczną swoje funkcjonowanie od połowy listopada.
- Placówka zostanie utworzona w 20. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny, a za jej przygotowanie i uruchomienie odpowiada spółka Skarbu Państwa Tauron – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – W szpitalu będzie przygotowanych dwieście łóżek.
Tarnów
Rozpoczęły się już prace w Arenie Jaskółka w Tarnowie, która ma przekształcić się szpital polowy. Docelowo w mościckiej arenie znajdzie się ok. 200 łóżek dla osób zakażonych koronawirusem z terenu miasta Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego. Koszty budowy szpitala wziął na siebie PKO Bank Polski.
Miejsc dla pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji jest coraz mniej, albo nie ma ich wcale. Dlatego budowa szpitali tymczasowych jest konieczna. Sytuacja jest bardzo poważna. Tworzenie szpitali tymczasowych jest pozytywną wiadomością. To właśnie one mają chociaż trochę odciążyć szpitale z oddziałami covidowymi.
Powstaje jednak duży problem. Kto zajmie się pacjentami w szpitalach tymczasowych? W każdym szpitalu w Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek. Wiele z nich znajduje się na kwarantannie, na zwolnieniu lub po prostu są chorzy. W dyżurach powstają luki, które bardzo ciężko uzupełnić. Dlatego ważnym pytaniem jest, skąd rząd weźmie personel?
Ludzie umierają na ulicach… Nie ma wolnych karetek
Do tragicznych sytuacji dochodzi ostatnio w Małopolsce. Ludzie potrzebujący pilnej pomocy medycznej jej nie dostają. Dlaczego? Ponieważ brakuje karetek. Karetki są wzywane do pacjentów z podejrzeniem koronawriusa. Ale co z ludźmi, którzy wymagają pilnej pomocy?
Taki przypadek miał miejsce w Oświęcimiu oraz w Tarnowie. Niestety nie udało się uratować życia dwóch osób. Na ten temat pisaliśmy dzisiaj tutaj:
W takich sytuacjach pomocy udzielają strażacy. Wczoraj, w Tarnowie, strażacy interweniowali aż sześciokrotnie. U czterech osób doszło do zatrzymania krążenia.
W Gdowie w powiecie wielickim, doszło do takiej samej sytuacji. Nie wiemy jednak, czy udało uratować się mężczyznę. Pisaliśmy o tym tutaj:
Nie można zapominać o ludziach, którzy wymagają specjalistycznej pomocy. Te trzy sytuacje są przerażające. Jaki może być powód braku karetek?
Karetki pogotowia ratunkowego coraz dłużej oczekują na przekazanie pacjenta covidowego do szpitala. W następnej kolejności pojazd musi zostać zdezynfekowany, a to sprawia, że niekiedy ambulanse są wyłączone z niesienia pomocy innym pacjentom przez kilkanaście godzin.
Czy śmierć na ulicach będzie od teraz naszą codziennością?
Małopolska [3 listopada]
- zakażonych: 46 464 (+2 108)
- zmarło: 688 (+32)
- wyzdrowiało: 25 618 (+991)
- aktywnych przypadków: 21 112 (+ 1 215)
Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 2 108 osób. Nowe przypadki pochodzą z:
- Krakowa (483),
- powiatu krakowskiego (171),
- wadowickiego (164),
- nowosądeckiego (148),
- myślenickiego (111),
- bocheńskiego oraz suskiego (po 88),
- gorlickiego (80),
- tarnowskiego (76),
- nowotarskiego (71),
- limanowskiego (69),
- Nowego Sącza (64),
- powiatu oświęcimskiego (61),
- brzeskiego oraz proszowickiego (po 60),
- Tarnowa (53),
- powiatu miechowskiego (52),
- chrzanowskiego (50),
- olkuskiego (48),
- tatrzańskiego (46),
- dąbrowskiego (40),
- wielickiego (25).
Aktualnie 47 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.
WSSE w Krakowie przekazała także informację o usunięciu 2 przypadków z raportu zbiorczego – raport skorygowano.
Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 48 570 osób.
Nowe zakażenia koronawirusem w Małopolsce:
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:
Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:
Zmiany ilości aktywnych przypadków w Małopolsce od lipca:
Niestety musimy również poinformować o śmierci 32 osób w wieku od 54 do 99 lat, z:
- Krakowa (13 osób),
- powiatu nowosądeckiego (6 osób),
- krakowskiego (4 osoby),
- Nowego Sącza (3 osoby),
- powiatów bocheńskiego i oświęcimskiego (po 2 osoby),
- wielickiego i myślenickiego (po 1 osobie).
Szesnaście osób miało choroby współistniejące.
Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 688.
Przekazujemy, że otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 991 ozdrowieńcach z naszego województwa, z Krakowa (421), powiatu bocheńskiego (116), krakowskiego (98), suskiego (68), olkuskiego (56), nowosądeckiego (52), limanowskiego (45), nowotarskiego (42),chrzanowskiego (40), z Nowego Sącza (22), z powiatu dąbrowskiego (17), proszowickiego oraz tatrzańskiego (po 6) oraz oświęcimskiego (2), którzy w większości przebywali w izolacji.
Otrzymaliśmy także informację z WSSE w Krakowie o usunięciu dziesięciu przypadków z raportu ozdrowieńców – raport skorygowano. W sumie w Małopolsce mamy 25 618 ozdrowieńców.