sobota, 14 listopada 2020 08:37

Kraków: Jacek Sasin przygotuje Igrzyska Europejskie w Małopolsce

Autor Tomasz Stępień
Kraków: Jacek Sasin przygotuje Igrzyska Europejskie w Małopolsce

Jacek Sasin, wicepremier i Minister Aktywów Państwowych ma nowe zadanie. Wczoraj został Pełnomocnikiem Rządu ds. koordynacji działań przygotowawczych do organizacji III Igrzysk Europejskich, które w 2023 roku mają odbyć się w Krakowie i Małopolsce.

W 2023 roku w Polsce odbędzie się największa w historii rywalizacja najlepszych sportowców kontynentu. Gospodarzem III Igrzysk Europejskich został Kraków i Małopolska – taką decyzję podjęły narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich Europejskich.

Wczoraj, jak podaje Ministerstwo Aktywów Państwowych, zostało utworzone Biuro Koordynacji Igrzysk Europejskich 2023, a pełnomocnikiem rządu ds. koordynacji działań przygotowawczych do organizacji Igrzysk został Jacek Sasin – Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych. Będzie on też monitorował imprezę w trakcie jej trwania.

Minister jest gotowy do nowej misji. – Powrót do normalności będzie wymagać gospodarczych impulsów. Przygotowanie wydarzenia sportowego, które zgromadzi zawodników i kibiców z 50 krajów Europy może być jednym z elementów. Przemyślane inwestycje będą służyć w długiej perspektywie miastu Kraków i Małopolsce – napisał w mediach społecznościowych.

Opozycja nie jest zachwycona nominacją. – To nie jest fejk! Ministerstwo Aktywów Państwowych powołało Biuro Koordynacji Igrzysk Europejskich 2023. Pełnomocnikiem został... J. Sasin. Umierają ludzie a ci się bawią w igrzyska dla „człowieka-demolki” Sasina. Nie wystarczy już tych zmarnowanych milionów?– napisał poseł PO Marcin Kierwiński, przypominając wybory „kopertowe”, które się nie odbyły, a które organizował właśnie wicepremier Sasin.

***

III Igrzyska Europejskie

Igrzyska Europejskie rozgrywane są co cztery lata z udziałem 50 reprezentacji krajów europejskich.  Inauguracyjna edycja Igrzysk Europejskich 2015 odbyła się w Baku (Azerbejdżan). II edycja Igrzysk odbyła się w 2019 roku w Mińsku (Białoruś). W 2023 roku w Polsce najlepsi sportowcy Starego Kontynentu będą rywalizować w 23 dyscyplinach. Przypomnijmy, w dwóch poprzednich edycjach w Baku i w Mińsku sportowcy rywalizowali – kolejno w 20 i 15 dyscyplinach sportowych.

Wstępna lista dyscyplin na III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023:

Znamy wstępny program sportowy III Igrzysk Europejskich. Został on zatwierdzony podczas spotkania, które odbyło się we wrześniu w siedzibie Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich w Rzymie. Na liście znalazły się następujące dyscypliny:

Łucznictwo, pływanie artystyczne, badminton, koszykówka 3×3, piłka ręczna plażowa, taniec sportowy – breaking, kajakarstwo (slalom, sprint), kolarstwo (MTB, szosowe), szermierka, gimnastyka, judo, karate, pięciobój nowoczesny, biegi górskie, rugby 7-osobowe, strzelectwo sportowe, skoki narciarskie na igelicie, wspinaczka sportowa, tenis stołowy, triathlon, siatkówka (halowa, plażowa), podnoszenie ciężarów, zapasy.

Fot: facebook.com/Jacek Sasin

Kraków

Kraków - najnowsze informacje