niedziela, 5 września 2021 10:31

Kraków. Spłonął dom znanej pisarki. Ruszyła wielka akcja pomocy

Autor Marzena Gitler
Kraków. Spłonął dom znanej pisarki. Ruszyła wielka akcja pomocy

"Straty są ogromne. Spłonął cały gabinet z meblami, książkami. Do wymiany są instalacje gazowa i elektryczna, naruszony jest strop a całe mieszkanie osmolone" - opisują skutki pożaru inicjatorzy zbiórki na odbudowę domu na ul. Gontyny na Salwatorze. Cały dobytek straciła w nim rodzina znanej pisarki, Katarzyny Zimmerer. Akcja wywołała bardzo duży odzew, ale potrzeby też są ogromne.

Piwnica pod Baranami, Muzeum Krakowa oraz Alicja Zioło - licencjonowana przewodniczka po Krakowie, prowadząca fanpejdż "Chodźże na wycieczkę" apelują o pomoc dla Katarzyny Zimmerer, krakowskiej dziennikarki, pisarki i felietonistki „Tygodnika Powszechnego”. Jej dom na Salwatorze spłonął wraz ze wszystkimi skarbami, które pieczołowicie tam gromadzono i przechowywano, a ona jest w szpitalu.

O pożarze można pisać emocjonalnie lub lakonicznie. "Wczoraj, chwilę przed 21, przy ul. Gontyna w Krakowie, doszło do pożaru mieszkania na parterze budynku wielorodzinnego. 8 osób z budynku ewakuowano. Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportował do szpitala jedną osobę. Trwa wyjaśnianie okoliczności pożaru" - tak opisała go strona Kraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie.

Wczoraj, chwilę przed 21, przy ul. Gontyna w Krakowie, doszło do pożaru mieszkania na parterze budynku wielorodzinnego....

Opublikowany przez Kraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie Wtorek, 24 sierpnia 2021

Fakty są takie, że pożar wybuchł na ul. Gontyny wieczorem 23 sierpnia. Był tak gwałtowny, że z dymem poszło dosłownie wszystko. Strażacy ewakuowali 8 osób, matkę Katarzyny Zimmerer i jej córkę z dziećmi. Ona sama trafiła na OIOM. Jak wyjdzie ze szpitala nie będzie miała gdzie wrócić.

Przywróćmy rodzinie dom!

Zbiórkę na remont domu Katarzyny Zimmerer uruchomiła Fundacja Puszke, która pomaga m.in społeczności żydowskiej. "23 sierpnia 2021 wybuchł pożar w krakowskim domu Katarzyny Zimmerer. Dzięki pomocy sąsiadów udało się ewakuować z budynku mamę Kasi i jej córkę z dziećmi. Kasię wynieśli strażacy – przebywa wciąż na OIOM-ie. Straty są ogromne. Spłonął cały gabinet z meblami, książkami. Do wymiany są instalacje gazowa i elektryczna, naruszony jest strop a całe mieszkanie osmolone. Rodzina, sąsiedzi i przyjaciele pomagają ratować z pożogi co się da, także cenne rodzinne pamiątki. Pilnie potrzebne są fundusze, by rodzina z powrotem mogła zamieszkać w domu. Bardzo prosimy o wpłaty, każda kwota się liczy. Przywróćmy rodzinie dom! Link do zbiórki https://zrzutka.pl/n856d9" - zaapelowała.

23 sierpnia 2021 wybuchł pożar w krakowskim domu Katarzyny Zimmerer. Dzięki pomocy sąsiadów udało się ewakuować z...

Opublikowany przez Fundacja Puszke Wtorek, 31 sierpnia 2021

Kochana i ciepła osoba potrzebuje wsparcia

O pomoc dla Kasi prosi też Piwnica pod Baranami: "Nasza wspaniała Przyjaciółka, związana Piwnicą od urodzenia (dzięki Mamie - Joannie Olczak-Ronikier), redaktorka legendarnego pisma "Salwator i Świat", autorka znakomitych książek o krakowskim getcie - a przede wszystkim kochana i ciepła osoba - Kasia Zimmerer, potrzebuje wsparcia. Pomagamy" - proszą artyści.

Nasza wspaniała Przyjaciółka, związana Piwnicą od urodzenia (dzięki Mamie - Joannie Olczak-Ronikier), redaktorka...

Opublikowany przez Piwnicę pod Baranami Wtorek, 31 sierpnia 2021

Nasza przyjaciółka potrzebuje wsparcia i pomocy

O wsparcie apeluje też Muzeum Miasta Krakowa: "Drodzy Państwo, Katarzyna Zimmerer jest od lat stale obecna w naszych działaniach, choć oficjalnie nie pracuje w Muzeum Krakowa. Wspiera, doradza, pracuje z nami naukowo. Wystawa stała "Kraków czas okupacji 1939-1945" w Fabryka Schindlera / Muzeum Krakowa, wystawy czasowe: „Niemcy w Krakowie”, „Ślady” - bez jej udziału te projekty, i wiele innych, nie odbyłyby się. Dzięki swej ogromnej wiedzy jest naszą nieocenioną partnerką, ale przede wszystkim jest naszą przyjaciółką. Zawsze życzliwą i gotową nieść pomoc. Dzisiaj to Katarzyna Zimmerer potrzebuje naszego wsparcia i pomocy."

Drodzy Państwo, Katarzyna Zimmerer jest od lat stale obecna w naszych działaniach, choć oficjalnie nie pracuje w Muzeum...

Opublikowany przez Muzeum Krakowa Piątek, 3 września 2021

Wylicytuj bilet i dołóż się do zrzutki

W akcję pomocy włączyła się też Alicja Zioło - licencjonowana przewodniczka po Krakowie, prowadząca fanpejdż "Chodźże na wycieczkę", która na licytację dla Katarzymy Zimmerer wystawiła ostatnie wolne miejsca na wyjątkową wycieczkę po klasztorze krakowskich kamedułów na Bielanach, który zwiedzać można (kobiety) tylko kilka razu w roku.  "23 sierpnia 2021 roku w domu Katarzyny Zimmerer na krakowskim Salwatorze wybuchł pożar. Dokonał on wielkich zniszczeń w mieszkaniu i życiu autorki  "Zamordowany świat. Losy Żydów w Krakowie 1939-1945". Nie jestem w stanie powiedzieć, ile razy sięgałam po tę książkę - przygotowując wycieczki czy teksty na temat Holokaustu w Krakowie. Trudno opisać moją wdzięczność za takie publikacje i ogrom pracy, która została włożona w ich powstanie. Dlatego teraz chciałabym się odwdzięczyć i choć trochę pomóc pani Kasi w dojściu do siebie po tym nieszczęściu. Na licytacje trafia bilet dla dwóch osób na wycieczkę do klasztoru kamedułów na krakowskich Bielanach w środę, 8.09. Miejsc w tej grupie już nie ma, i to od dawna - w tej chwili jedyny sposób na ich zdobycie to aukcja. Odbywa się ona w prywatnej grupie. Chcesz w niej wziąć udział? Napisz do mnie, wyślę Ci zaproszenie. Kwotą wywoławczą tej wejściówki jest 70 zł, czyli cena, za jaką je sprzedawałam. Aukcja kończy się o 23:55 w niedzielę, 5.09. Nawet jeżeli nie planujecie wybrać się na tę wycieczkę, możecie dołożyć swoje dwa grosze do zrzutki prowadzonej przez Fundację Puszke" - napisała.

UWAGA! Ostatnia możliwość dołączenia do Klasztor kamedułów na Bielanach - wycieczka z przewodnikiem 23 sierpnia 2021...

Opublikowany przez Chodźże na wycieczkę Czwartek, 2 września 2021

Oszacowano, że na remont zniszczonego przez żywioł domu potrzeba co najmniej 260 tys. zł. Do tej pory na konto zbiórki wpłacono już prawie połowę tej kwoty.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka