piątek, 23 października 2020 11:54

Kraków. Koronawirus w Urzędzie Miasta i DPS-ach. Dane sanepidu nie odzwierciedlają sytuacji!

Autor Marzena Gitler
Kraków. Koronawirus w Urzędzie Miasta i DPS-ach. Dane sanepidu nie odzwierciedlają sytuacji!

Z powodu zakażenia koronawirusem zmarło już kilkoro podopiecznych krakowskich DPS-ów. Zakażonych jest w sumie ponad 400 mieszkańców i pracowników DPS oraz krakowskiego Urzędu Miasta. Jak dziś wygląda sytuacja epidemiczna w mieście?

Zakażenia w Urzędzie Miasta Krakowa

-Od dwóch tygodni następuje duży przyrost osób, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Aktualnie osób chorych z tego powodu jest w UMK ok. 50-60 - informuje Dariusz Nowak, kierownika Biura Prasowego.

Wszyscy czują się względnie dobrze - informuje Dariusz Nowak. - Liczba osób odsuniętych do pracy zdalnej z powodu kontaktów z osobami pozytywnymi lub na kwarantannie szacuję, że jest trzykrotnie większa, szczegółowych danych dziennych dla całego UMK nie zbieramy.

Dariusz Nowak wyjaśnia, dlaczego uważa, że statystyczne dane nie odzwierciedlają ogromu epidemii. - Sytuacja jest bardzo zmienna,  decyzje Sanepidu o kwarantannie pracownicy dostarczają z opóźnieniem, a więc nie obrazują one dnia dzisiejszego a raczej przeszłość, a osoby, które pracują zdalnie, decyzji o kwarantannie nie przedstawiają, gdyż pracę wykonują, a wiec decyzja o kwarantannie nie jest dokumentem dla pracodawcy niezbędnym - informuje.  

Zakażenie potwierdzono m.in. w Wydziałach Mieszkalnictwa i Jakości Powietrza, mieszczących się w budynku przy Rynku Podgórskim. –Trzy osoby są zakażone, nieco ponad 20 osób jest na kwarantannie lub odsuniętych do pracy zdalnej z powodu kontaktu z osobami zakażonymi, ale sytuacja jest bardzo zmienna - podkreśla.

Zakażenia w DPS-ach

Zakażenia koronawirusem wystepują też w krakowskich DPS-ach podległych Miejskiemu Ośrodkowi Opieki Społecznej.

-Jeżeli chodzi o Łanową 41 w tym momencie mamy tam 14 osób zakażonych - informuje Agnieszką Pers, rzecznik koarkowskiego MOPS-u. - 60 mieszkańców wyzdrowiało. Jedna osoba zmarła, ale miała choroby współistniejące. To była osoba dosyć wiekowa - mówi rzecznik.

We wszystkich DPS-ach zakażonych jest 224 osoby, z czego 17 wymaga hospitalizacji. 6 mieszkańców ze wszystkich DPS-ów zmarło na COVID-19, ale wszyscy mieli choroby wspólistniejące. To dane z ostatniego miesiąca.  

Jeżeli o placówki opiekuńczo wychowawcze, zakażone jest jedno dziecko i 4 pracowników. W DPS-ach zakażonych jest w sumie 108 pracowników, z tym że cześć z nich już w poniedziałek i wtorek wraca do pracy. W krakowskim MOPS-ie zakażone są 32 osoby.  

Jak informuje Agnieszką Pers ze środków finansowych, które otrzymali dyrektorzy mogli przetestować pracowników i mieszkańców. Tak był m.in w DPS-ie przy Łanowej 41. Tam zostali przetestowani wszyscy pracownicy, chociaż nie mieli objawów. Również przetestowani zostali wszyscy mieszkańcy. Ci, u których wyszły testy pozytywne, też nie mieli żadnych objawów.

Przypominamy, że na początku października wielkie ognisko zakażenia koronawirusem wykryto Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Łanowej 41. Pisaliśmy o tym tu:

Wielkie ognisko koronawirusa w Krakowie! Zakażonych prawie 100 osób
WSSE w Krakowie poinformowało dziś o 166 przypadkach zakażenia koronawirusem, odnotowanych na terenie Krakowa. Pojawiło się także nowe ognisko. Zakażonych jest tam prawie 100 osób! Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie nowe ognisko koronawirusa pojawiło się w Domu Po…

Wcześniej zakażenie wystąpiło też w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Łanowej 43. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Pracownicy dwóch Domów Pomocy Społecznej zakażeni Covid-19
W Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Łanowej 43 potwierdzono zakażenie Covid-19 u 5 pracowników. Także w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej 25 zdiagnozowano koronowirusa u jednego z pracowników.

Koronawirus najpierw (jeszcze w sierpniu) pojawił się w DPS na Kazimierzu przy ulicy Krakowskiej, potem w Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów przy ul. Heclów, Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Nowaczyńskiego 1, Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Radziwiłłowskiej, Domu Pomocy Społecznej w Nowej Hucie oraz w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej 25. Zakażenia wystąpiły też w Warsztatach Terapii Zajęciowej na os. Górali i przy ul. Za torem.

Dzięki wcześniej wprowadzonym procedurom w większości przypadków udało się od razu odizolowac zakażone osoby i uniknąć powstania nowych ognisk.

Prezydent ostrzega

Jacej Majchrowski poinformował dziś, że przeszedł test na koronawirusa, i choć ma wynik negatywny będzie na autokwarantannie, bo miał kontakt z zakażonym. Zaapelował też do mieszkańców o stosowanie się do wszystkich zakazów, do zaleceń lekarzy, noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na kwarantannie. Wystosował orędzie do mieszkańców
Prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski jest na kwaratnntanie. Zaapelował też do mieszkańców o przestrzeganie obowiązujących zaleceń, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.

Ile zachorowań dzisiaj na koronawirusa w Krakowie?

WSSE w Krakowie potwierdziło dziś kolejne rekordowe 612 nowych przypadków Koronawirusa w stolicy Małopolski.  

Rośnie też liczba aktywnych przypadków w Krakowie. Jest ich już ponad 3,5 tysiąca. To tyle, ile w połowie sierpnia (18-19.08) było w całej Małopolsce. Liczba aktywnych przypadków rośnie od poczatku sierpnia, tylko na początku września, wraz z wejściem w życie decyzji o wypuszczaniu z kwarantanny i izolacji bez testów spadła na ok. trzy tygodnie. Od 24 września zaczał się ponowny gwałtowny wzrost, który jest coraz bardziej intensywny. Podobnie jest w Krakowie. Tu ewidentnie widać wzrost zakażeń wraz z rozpoczęciem się roku akademickiego.

Aktywne przypadki koronawirusa w Krakowie w ciągu ostatnich 3 tyg.:

koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje