wtorek, 29 czerwca 2021 10:23

Kwitnie tylko przez jedną noc. Teraz zobaczysz ją w Krakowie

Autor Marzena Gitler
Kwitnie tylko przez jedną noc. Teraz zobaczysz ją w Krakowie

W krakowskim Ogrodzie Botanicznym UJ zakwitła królowej jednej nocy. Obsypany kwiatami pnący kaktus można zobaczyć tylko teraz bo... kwiaty otwierają się tylko na jedną noc.

W szklarni Victoria nadal trwa kwitnienie Królowej jednej nocy czyli selenicereusa wielkokwiatowego (Selenicereus grandiflorus(L.) Britton & Rose). Wczorajszej nocy otwarło się aż około 60 kwiatów! - zaprasza Ogród Botaniczny UJ.

W szklarni Victoria nadal trwa kwitnienie Królowej jednej nocy czyli selenicereusa wielkokwiatowego (Selenicereus...

Opublikowany przez Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego Wtorek, 29 czerwca 2021

Selenicereus zwany też "królową nocy" to pnący kaktus rosnący w Meksyku i na Karaibach. Jego duże, białe kwiaty (do 30 cm średnicy) otwierają się tylko na jedną noc. Zapylane są przez motyle nocne. Owoce, osiągające 8 cm długości, są jadalne. W tym roku można paść rekord kwitnienia bo kaktus ma już 60 kwiatów.

Szklarnia Victoria to zmodernizowany w latach 2018 - 2020 obiekt, nawiązujący do zachowanej tylko na rycinach dawnej szklarni. Wybudowano ją m.in dla unikatowego, ponad 150-letniego okazu daktylowca. To najcenniejszy okaz w krakowskim ogrodzie i najstarszy utrzymywany w warunkach szklarniowych w Europie. Remont szklarni pochłonął ponad 9 mln zł. Nowy pawilon w najwyższym punkcie liczy 21 m i jest o ok. 7 m wyższy od poprzedniego. Planowane są też kolejne inwestycje - budowa nowego pawilonu kasowego i kolejnych oranżerii.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest najstarszym w Polsce. Mimo że początki jego historii sięgają XVII wieku, oficjalnie założono go w 1783 roku. Powstał w z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy Katedry Chemii i Historii Naturalnej. Obszar, obejmujący początkowo ok. 2,4 ha, zakomponowano jako park barokowy typu francuskiego, w obrębie którego urządzono kolekcje roślin leczniczych oraz ozdobnych. Dzisiejszą aranżację zawdzięcza prof. Władysławowi Szaferowi, jednemu z najwybitniejszych polskich botaników. W 1976 roku wpisano go do rejestru zabytków jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.

Fot. Krzysztof Kapała / Fb. Ogród Botaniczny UJ

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka