czwartek, 3 lutego 2022 12:04

Kraków: MCK zaprasza w podróż po Europie!

Autor Joanna Obajtek
Kraków: MCK zaprasza w podróż po Europie!

Gruzja, Romowie i Adriatyk - to tematy, które już niedługo zagoszczą w Międzynarodowym Centrum Kultury. Organizatorzy zapraszają na podróż po gruzińskiej i romskiej kulturze, a na dokładkę na wybrzeże Adriatyku.

W ubiegłym roku Międzynarodowe Centrum Kultury świętowało swój 30-ty jubileusz. Instytucja w dalszym ciągu nie zwalnia tempa i szykuje nowy bogaty program dla mieszkańców.

Międzynarodowe Centrum Kultury co roku przygotowuje dla nas wiele kulturalnych, a nawet podróżniczych doznań. Nie brakuje dyskusji i spotkań, a także wycieczek po Europie. A jeśli ktoś wybierze się na nie we wtorek - wejściówka kosztuje jedyna 5 złotych.

Pierwszą poważną wystawą, która zagości w MCK już w tym roku jest „Niechciana stołeczność”. Razem z organizatorami przeniesiemy się w czasie do XX-wiecznego Krakowa. Pokonamy uliczki minionego Krakowa i zobaczymy jak wyglądała architektura w czasach wojennych - między 1939, a 1943 rokiem.

Drugim tematem, który zagości w MCK jest Gruzja. Podczas tej wystawy poznamy sztukę gruzińską i kultowego artystę tamtego regionu Niko Pirosmani. Gruziński sezon otworzy album „Niko Pirosmani. Dusza Gruzja”.  Nieco później zobaczymy wystawę o kulturze romskiej i album „Małgorzata Mirga-Tajs. Wędrówka obrazów”.

To nie koniec wrażeń. Niebawem ukaże się długo wyczekiwana przez wielu publikacja „Adriatyk. Morze i jego cywilizacja”, której autorem jest Egidio Ivetic. Razem z nią przeniesiemy się prosto na wybrzeże Adriatyku.

***

Międzynarodowe Centrum Kultury to narodowa instytucja, która skupia się na dorobku kulturowym Polski i Europy. Co roku oferuje szeroki wybór wystaw tematycznych, warsztatów, konferencji i spotkań. Adresatami są nie tylko dorośli i seniorzy, ale również dzieci i szkoły. MCK prowadzi również badania naukowe i wydaje książki o kulturze, sztuce i historii Europy, które możemy zakupić. Co więcej, posiada własną bibliotekę, w której wypożyczymy interesujące pozycje. Nie możemy również zapomnieć o tym, że wystawy MCK goszczą w różnych państwach Europy takich jak Wilno i miniony „Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych”. Nie brakuje też międzynarodowych współpracy. Ostatnio MCK połączyło siły z Muzeum Sztuki w Ukrainie.

MCK otwiera drzwi dla wszystkich miłośników kultury, sztuki i podróży. Śledźmy ich stronę internetową, by niczego nie przegapić!

Fot. pixabay

Kraków

Kraków - najnowsze informacje