czwartek, 22 lipca 2021 13:00

Kraków niczym magnes przyciąga nowych mieszkańców

Autor Tomasz Stępień
Kraków niczym magnes przyciąga nowych mieszkańców

Parki, zabytki, festiwale, wyjątkowy klimat – lista zalet Krakowa jest bardzo długa i zdaje się nie mieć końca. Dlatego też do stolicy Małopolski nieustannie przeprowadzają się kolejne osoby. Od 2013 roku liczba ludności na tym terenie sukcesywnie rośnie. Skąd taka popularność Krakowa? Czym przyciąga miasto królów? Sprawdź!

Zielony Kraków

Kraków to jedno z najbardziej zielonych miast w Europie i na świecie. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI). Ranking został stworzony na podstawie obrazów satelitarnych i procentowego udziału zieleni w metropoliach. Badanie pokazało, że w stolicy Małopolski na mieszkańca przypada ponad 207 m2 zieleni. Zgodnie z szacunkami, ok. 36 proc. powierzchni Krakowa zajmują drzewa, a 20 proc. trawa.

Do końca 2021 roku miasto ma przeznaczyć na zieleń ok. 190 mln zł. Ani włodarze, ani mieszkańcy nie chcą szczędzić środków na tak istotny dla nich cel. Co więcej, bliskość zieleni okazuje się jednym z najistotniejszych czynników branych pod uwagę podczas zakupu mieszkania. – Wielu Polaków chce żyć zdrowo, mieć dostęp do zieleni, terenów rekreacyjnych, gdzie można aktywnie wypoczywać i uprawiać sport. Zauważyliśmy, że ta tendencja w wyniku pandemii wzrosła. Takie miejsca zyskują na popularności. Chcemy zmiany trybu naszego życia, nie rezygnując jednocześnie z miejskich udogodnień. Dlatego osiedla lokowane w pobliżu parków czy lasów są wręcz pożądane. – mówi Tomasz Kaleta, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Develia S.A.

Miasto z duszą i potencjałem

Co roku do Krakowa przeprowadza się kilka tysięcy nowych mieszkańców. Zgodnie z danymi GUS, na koniec 2020 roku miasto zamieszkiwało 780 tys. osób. W 2013 roku  było to niespełna 759 tys. osób. Stolica Małopolski znajduje się na drugim miejscu, zaraz po Warszawie, w rankingu najbardziej zaludnionych miast w Polsce. Skąd taka popularność Grodu Kraka? Do przeprowadzki zachęca wspomniana już zieleń, duża liczba ośrodków akademickich, bogata historia miasta czy rozbudowany rynek pracy.

Możliwości jakie oferuje Kraków dostrzegają także deweloperzy. – Kraków to miasto atrakcyjne pod wieloma względami. Dynamicznie się rozwija, wiele nowych firm lokuje tutaj swoją działalności. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców miasto oferuje najwięcej miejsc pracy w Polsce. Do tego stopa bezrobocia jest na niskim poziomie i wynosi nieco ponad 3%. Oczywiście dużym atutem Krakowa są jego zabytki, atrakcje turystyczne, a także liczne placówki kulturalne i uczelnie. Stolica Małopolski to dobre miejsce do życia między innymi z uwagi na lokalizację. Bez wątpienia świetnie poczują się tu miłośnicy gór. Jest to świetna baza wypadowa do letnich i zimowych wyjazdów. – mówi Tomasz Kaleta.

Mieszkaniowy boom

Stolica województwa małopolskiego to częsty wybór nie tylko osób poszukujących wymarzonego „M”, ale i deweloperów budujących nowe inwestycje. Atrakcyjność Krakowa potwierdza liczba powstających na tym terenie mieszkań. W czerwcu na portalu RynekPierwotny.pl mogliśmy znaleźć 6120 ofert w 141 inwestycjach. Średnia cena za mkw. wynosiła 10831 zł. Natomiast średni metraż „M” oscylował w granicach 53 mkw.

Dużą popularnością cieszą się inwestycje położone wśród natury. Potwierdzają to wyniki Rankingu Inwestycji, przygotowane na podstawie zainteresowania użytkowników portalu RynekPierwotny.pl. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął projekt Centralna Park realizowany przez Develię. Inwestycja otoczona jest rozległymi terenami zielonymi, co pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu. Drugie miejsce przypadło inwestycji Murapol Parki Krakowa. Projekt znajduje się w bliskim otoczeniu przyrody. Zaledwie 550 m od Parku Krowoderskiego,  nieco ponad kilometr od Parku Kościuszki i 850 m od Parku im. S. Wyspiańskiego. Podium zamyka inwestycja Rogalskiego budowana przez Matexi Polska. Osoby, które zamieszkają w tym miejscu, będą miały zaledwie kilka minut drogi do parku i rzeki. Uprawianie sportu w takich okolicznościach przyrody to prawdziwa przyjemność.

Kraków to magiczne miejsce, tu postęp miesza się z tradycją. W powietrzu wciąż unosi się pył historii, a nowoczesność i rozwój widoczne są niemal na każdym kroku. Długa lista zalet tego miasta, włącznie z liczną zielenią, zachęca do tego, aby właśnie tutaj znaleźć swoją życiową przystań.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyróżnionych inwestycji, jak i samego Rankingu Inwestycji? Sprawdź https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/krakow/ocena-q2-2021/

Kraków

Kraków - najnowsze informacje